در میان بسیاری از روش های درمانی جدید که هر روز به تعداد آن ها افزوده می شود، همیشه خوب است که بتوانیم بر درمان هایی تکیه کنیم که از گذشته تا کنون بشریت را همراهی کرده اند. طب سوزنی یکی از آنهاست. دقیقا به همین علت باید بدانید که طب سوزنی چیست. این روش درمانی تقریباً 5000 سال پیش در شرق پدیدار شد و شامل قرار دادن سوزن در نقاط خاصی از بدن برای بهبود علائم بیماری ها و آسیب های مختلف است.

علیرغم اینکه هنوز به عنوان یک درمان تسکینی دیده می شود، مزایای این درمان قبلاً ثابت شده است اما اگر هنوز در مورد امتحان کردن این روش درمانی شک دارید، تا پایان همراه ما باشید.

طب سوزنی چیست

طب سوزنی چیست و چگونه انجام می شود؟

سوزن ‌های طب سوزنی وقتی در مناطق خاصی از بدن اعمال می‌ شوند، علاوه بر بهبود سیستم ایمنی، می ‌توانند بیماری ‌های جسمی یا روحی مختلفی مانند سینوزیت، آسم، میگرن یا آرتریت را درمان کنند. قرار دادن سوزن های طب سوزنی، پایانه های عصبی موجود در پوست و سایر بافت ها را تحریک می کند، بنابراین پیام هایی را به مغز ارسال می کند که باعث ایجاد اثرات مختلفی در بدن می شود.

به طور کلی، ابزاری که توسط متخصصان طب سوزنی استفاده می شود، سوزن هایی است که به بدن وارد می شود، انتهای عصبی را تحریک می کند و انتقال دهنده های عصبی را آزاد می کند که قادر به تسکین درد، پیشگیری و درمان بیماری ها هستند.

منشا طب سوزنی چیست؟

پیشینه تاریخی طب سنتی به بیش از 5 هزار سال قبل برمی گردد و منشا آن چین است. در زمان ابداع این روش، این باور رایج بود که درد، حالت تهوع و سایر ناراحتی های جسمی و روحی ناشی از عدم تعادل بدن به دلیل عوامل خارجی است. برای بازگرداندن تعادل، از سوزن ها برای ایجاد سوراخ های کوچک در نقاط خاصی از پوست استفاده می شود، تا انرژی ها خارج شوند. به این ترتیب می توان شاهد تسکین چندین علامت منفی بود.

از دهه 1950، با هدف بهبود و حفظ سلامتی، دولت چین استادان طب سنتی چینی را تشویق کرد تا در دوره‌ های پزشکی در کالج ‌های طب سنتی شرکت کنند. از آن زمان طب سوزنی فقط توسط پزشکان انجام می شد و یادگیری آن فقط در دانشکده‌ های طب سنتی، طب غربی و بیمارستان‌ های مرتبط با آن ها انجام می گرفت.

سوزن های طب سوزنی

آیا علاقه مند هستید که بدانید، سوزن طب سوزنی چیست ؟ در پاسخ باید گفت که بر اساس برخی گزارش های تاریخی، اولین ابزار طب سوزنی از استخوان های تیز یا سنگ چخماق به نام سنگ های Bian ساخته شده است. با کشف آهن و برنز، سوزن های فلزی طب سوزنی شروع به توسعه کردند، اولین سوزن از آهن، مس، برنز و حتی نقره و طلا ساخته شد. در حال حاضر سوزن ‌های طب سوزنی از فولاد ضد زنگ ساخته شده و در طول و عرض مختلف تولید می‌ شوند.

از نظر ساختاری، سوزن‌ های طب سوزنی توسط یک محور فولادی ضد زنگ، با دسته ‌ای از مس یا فولاد ساخته می ‌شوند، به استثنای سوزن ‌های ژاپنی که دارای دسته پلاستیکی با کد رنگی هستند. برخلاف سوزن ‌های معمولی که برای تزریق عضلانی یا خون‌گیری استفاده می‌ شود، سوزن ‌های طب سوزنی جامد هستند.

ذکر این نکته ضروری بوده که روش مورد استفاده در طب سوزنی در بیشتر موارد بدون درد است، اما این بدان معنا نیست که در برخی افراد ممکن بوده هنگام وارد کردن سوزن، درد خفیفی وجود داشته باشد. درد در این موارد چیزی کاملاً ذهنی بوده به این صورت که برخی هیچ دردی را احساس نمی کنند، برخی دیگر ممکن است آن را احساس کنند.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد زمان قرار دادن سوزن ها است. پس از استفاده، سوزن ها تقریباً 20-30 دقیقه در جای خود باقی می مانند. سوزن های مدرن طب سوزنی یکبار مصرف هستند و فقط یک بار استفاده می شوند، بنابراین خطر انتقال عفونت وجود ندارد.

مزایای طب سوزنی

فواید و مزایای طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک گزینه درمانی مکمل برای درمان بیماری ها است که از طب سنتی چینی سرچشمه می گیرد. در این روش، سوزن های کوچکی بر روی نقاط خاصی از بدن زده می شود و اعتقاد بر این است که از طریق آن، عدم تعادل و انرژی منفی از این نقاط خارج می شود. بر همین اساس، مهم ترین فواید طب سوزنی عبارتند از:

مسکن درد

کاهش سردرد، کمر، شانه ها، مفاصل و نواحی مختلف بدن یکی از مزایای اصلی طب سوزنی است. به عنوان مثال، افرادی که محدودیت دارویی دارند، می توانند به دنبال طب سوزنی به عنوان یک منبع درمانی باشند و در زندگی روزمره خود آسایش و رفاه بیشتری داشته باشند.

آرامش

کاهش استرس و اضطراب یکی دیگر از پاسخ های رایج به سوال فواید طب سوزنی چیست، است. از طرفی، با توجه به دغدغه های زندگی، بسیاری از افراد دچار اختلالات عاطفی می شوند که می تواند بر کیفیت زندگی آن ها تأثیر منفی بگذارد.

افراد مبتلا به افسردگی، اضطراب و استرس مزمن، علاوه بر مراجعه به روانپزشک، به دنبال روش های مکمل نیز می گردند که در این زمینه طب سوزنی می تواند به آن ها کمک کند. ترکیب طب سوزنی با سایر عادات سالم مانند ورزش منظم و تغذیه سالم می تواند باعث طولانی شدن اثر آرامش و کاهش تنش عضلانی شود.

بهبود عملکرد روده

هنگامی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه طب سوزنی چیست هستید، خواهید دید که این روش برای کسانی که مشکلات گوارشی دارند نیز توصیه می شود. علائم یبوست و اسهال را می توان با طب سنتی تسکین داد، که یک امتیاز مثبت برای بدن برای بازگرداندن میکروبیوم روده به طور طبیعی است.

مشکلات گوارشی مانند ورم معده و اسیدیته معده نیز با طب سوزنی بهبود می یابند. به این ترتیب می توان ناراحتی معده و تغییرات اشتها را کاهش داد.

چه کسانی می توانند طب سوزنی انجام دهند؟

طب سوزنی می تواند به عنوان یک درمان مکمل برای علائم مختلف جسمی و روحی مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، عمدتاً برای درمان مشکلات گوارشی، تنش عضلانی و استرس استفاده می شود. دردهای مزمن مانند دردهای ارتوپدی یا ناشی از لوپوس، اختلالات خواب و اضطراب نیز مشکلاتی هستند که ممکن است علائم آن ها با تکنیک طب سوزنی کاهش یابد. در واقع با دانستن اینکه طب سوزنی چیست باید گفت که این روش برای کودکان، بزرگسالان و سالمندان و همچنین حیوانات قابل انجام است.

آیا طب سوزنی درد دارد؟

با توجه به اطلاعات به دست آمده در مورد این که طب سوزنی چیست و آیا درد دارد؟ در واقع، این روش درمانی یک فرآیند ذهنی است. پس از انجام آن، برخی احساس درد می کنند، در حالی که برخی دیگر فقط فشار یا ناراحتی خفیف را متوجه می شوند. ایده آل این است که به متخصص این کار بگویید که در طول جلسه درمان چه احساسی دارید تا بتوان روش درمانی را تا حدی تنظیم کرد که کم ترین درد و ناراحتی را ایجاد کند.

نحوه انجام طب سوزنی

کاربردهای گوناگون طب سوزنی چیست؟

در پاسخ به این سوال که گفته شد، طب سوزنی چیست باید گفت که طب سوزنی تکنیکی است که می تواند برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان مشکلات و بیماری هایی مانند:

  • مشکلات ارتوپدی و دردهای اسکلتی عضلانی مانند سیاتیک، کمر درد،گردن درد، دیسک کمر، دیسک گردن، آرتروز زانو، یا آرتریت روماتوئید؛
  • مشکلات دهان مانند درد بعد از کشیدن دندان، التهاب لثه یا فارنژیت.
  • بیماری های تنفسی مانند سینوزیت، رینیت، سرماخوردگی، آسم یا برونشیت
  • بیماری های چشمی مانند ورم ملتحمه، آب مروارید یا نزدیک بینی در کودکان.
  • مشکلات عصبی مانند سردرد یا میگرن.
  • مشکلات گوارشی مانند اسیدیته زیاد در معده، زخم اثنی عشر، یبوست یا اسهال.
  • اختلالات خواب مانند بی خوابی.
  • علاوه بر این مشکلات می توان از طب سوزنی برای درمان بیماری ها و اختلالات عاطفی مانند اضطراب، استرس مفرط یا افسردگی نیز استفاده کرد.

توجه: برای جلوگیری از هر گونه مشکلات و عواقب که گاها بسیار خطرناک میتواند باشد، به هیچ وجه در مراکز غیرمجاز و افراد غیر متخصص و یا خودسرانه اقدام به درمان نکنید و حتما قبل از هر عمل با پزشک متخصص مشورت نمایید.

طب سوزنی چه بیماریهایی را درمان میکند؟

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا طب سوزنی در درمان بعضی از بیماری های و دردهای دیگر نیز کاربرد دارد در زیر چند نمونه از این مشکلات ذکر شده است:

آرتریت

طب سوزنی می تواند به کاهش درد، تورم و سفتی مرتبط با آرتریت کمک کند.

استرس و اضطراب

طب سوزنی برای کاهش استرس، اضطراب و افسردگی استفاده می شود.

بی خوابی

طب سوزنی می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد و به افراد مبتلا به بی خوابی کمک کند تا خواب بهتری داشته باشند.

رابطه آلرژی و طب سنتی چیست ؟

طب سوزنی می تواند به کاهش علائم آلرژی و تب یونجه کمک کند.

مشکلات گوارشی

طب سوزنی می تواند به مشکلات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر و یبوست کمک کند.

میگرن

طب سوزنی می تواند به کاهش شدت میگرن کمک کند.

فیبرومیالژیا

طب سوزنی می تواند درد را کاهش دهد و کیفیت خواب را در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا بهبود بخشد.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

طب سوزنی می تواند به کاهش علائم PMS مانند گرفتگی عضلات، نوسانات خلقی و خستگی کمک کند.

خستگی

طب سوزنی می تواند به کاهش خستگی و افزایش سطح انرژی کمک کند.

ناباروری

طب سوزنی می تواند به افزایش باروری و بهبود میزان موفقیت IVF کمک کند.

مشکلات پوستی

طب سوزنی می تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش علائم بیماری های پوستی کمک کند مانند اگزما و پسوریازیس کمک کند.

فشار خون بالا

طب سنتی می تواند باعث کاهش فشار خون بالا و بهبود سلامت کلی قلب و عروق شود.

نقش طب سوزنی در تسکین درد

در ادامه جمع آوری اطلاعات راجع به این که طب سوزنی چیست باید به دنبال نقش طب سوزنی در تسکین درد باشیم. هنگامی که یک سوزن طب سوزنی در یک نقطه از بدن وارد می شود، رشته های عصبی تحریک می شوند و در نتیجه تکانه های عصبی به سمت نخاع فرستاده می شوند. در این مرحله سلول های عصبی تحریک می شوند تا اندورفین ها (مواد شیمیایی مغز) مانند انکفالین و دینورفین را آزاد کنند.

این مواد باعث مهار موضعی (مسدود کردن) سیگنال درد ورودی می شوند. علاوه بر ایجاد اثرات بر روی نخاع، تکانه عصبی تولید شده توسط سوزن طب سوزنی به ناحیه خاکستری دور قناتی مغز میانی که در آن انکفالین آزاد می شود، منتقل می شود.

انکفالین به نوبه خود باعث آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی مونوآمین سروتونین و نوراپی نفرین در نخاع می شود. این مونوآمین ها در سرکوب انتقال تکانه درد نقش دارند. سروتونین علاوه بر نقشی که در کاهش درد داشته، در تولید اثر ضد افسردگی در مغز نیز نقش دارد.

در واقع، هنگامی که این نواحی تحریک می شوند، احساس درد موضعی ورودی مهار می شود و باعث اثر کلی تسکین درد در سراسر بدن، اثر ضد التهابی و بهبود کلی بهبود می شود.

انتخاب نقاط دقیق طب سوزنی، خواه نزدیک به محل درد یا دورتر از آن باشد، تعیین می کند که کدام یک از سه مسیر ذکر شده در ابتدا فعال می شوند، علاوه بر این که مانع از ورود درد به ناحیه سگمنتال نخاع می شود. از طرفی، قرار دادن سوزن در نقاط طب سوزنی دور از منطقه ناحیه درد مستقیماً با غده مرکزی مغز تداخل دارد.

به طور کلی، ترکیبی از نقاط طب سوزنی موضعی و دور با هم، در طول درمان به منظور به حداکثر رساندن اثرات بر روی هر سه مرکز استفاده می شود.

انواع روشهای طب سوزنی

انواع روشهای طب سوزنی چیست ؟

انواع اصلی طب سوزنی عبارتند از:

1. طب سوزنی سنتی

طب سوزنی سنتی رایج ترین نوع طب سنتی است. در این نوع از طب سنتی، سوزن های نازک فولادی ضد زنگ در نقاط خاصی از پوست در حالی که دراز کشیده اید و در حال استراحت هستید، قرار می گیرد. سوزن ها معمولاً حدود 10 تا 20 دقیقه داخل نقاط می مانند و سپس خارج می شوند.

2. طب سوزنی گوش

طب سوزنی گوش که با نام اوریکولتراپی نیز شناخته می شود، شامل استفاده از انواع سوزن های نازک در نقاط خاصی در گوش است. این نوع طب سنتی می تواند برای درمان درد، بیماری های جسمی یا عاطفی استفاده شود.

3. طب سوزنی پوست سر

طب سوزنی پوست سر که به آن طب سوزنی سر نیز می گویند، یک تکنیک طب سوزنی است که در آن سوزن ها بر روی نواحی خاصی از سر اعمال می شود که با توجه به آناتومی و عملکرد مغز متفاوت است. این نواحی مستقیماً با نقاط رایج طب سوزنی سنتی مرتبط نیستند.

4. Moxibustion یا فتیله‌گذاری

Moxibustion یک تکنیک طب سوزنی است که از گرما برای تحریک نقاط خاصی روی پوست استفاده می کند. این محرک معمولاً با استفاده از چوب پیچیده شده در اطراف گیاهان خاصی که سوزانده شده اند، مانند ماگورت انجام می شود.

5. طب سوزنی الکتریکی

طب سوزنی الکتریکی نوعی طب سوزنی است که در آن از وسیله ای برای اعمال یک محرک الکتریکی بر روی سوزن های نازکی که به طور سنتی در طب سوزنی به کار می رود و در نقاط خاصی از پوست قرار می گیرند، استفاده می شود.

6. طب سوزنی زیبایی

هدف این تکنیک استفاده از سوزن در نقاط خاصی از بدن برای بهبود گردش خون، رشد سلول های حمایت کننده، مبارزه با چربی های موضعی و کمک به تخلیه مایعات اضافی است.

نقاط طب سوزنی در بدن

نقاط طب سوزنی کدام نقاط از بدن هستند؟

نقاط طب سوزنی که به عنوان مریدین شناخته می شوند، دقیقاً مکان هایی هستند که سوزن های نازکی در آن اعمال می شود تا انرژی اضافی آزاد شود یا جریان آن کاهش یابد و تعادل را بازیابی کند و در نتیجه علائمی مانند درد و حالت تهوع را تسکین دهد.

طبق طب سنتی چینی 12 مریدین وجود دارد که مربوط به اندام های مختلف مانند ریه، طحال، روده، مثانه و کیسه صفرا است. با این حال، برخی از قسمت‌ های بدن مانند پاها و گوش ‌ها دارای نقاط متعددی هستند که می‌ توان آن ‌ها را نیز با سوزن تحریک کرد تا برخی از علائم درد را تسکین دهند.

خطر طب سوزنی چیست ؟

طب سوزنی یک تکنیک بی خطر است. با این حال، مهم بوده که افرادی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند یا علائمی مانند تورم، خونریزی یا کبودی دارند، به دلیل خطر خونریزی، قبل از انجام آن با پزشک مشورت کنند.

علاوه بر این، توصیه می شود افراد مبتلا به نوتروپنی و بیماری های پوستی مانند آلرژی و عفونت از طب سوزنی به دلیل خطر ابتلا به عفونت های جدی تر خودداری کنند. با این حال، در صورت ابتلا به بیماری ‌های تب‌ دار، مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی، تا بهبود علائم باید از طب سوزنی خودداری شود.

هنگام انجام طب سوزنی، مهم است که یک کلینیک حرفه ای و دارای گواهی نامه های معتبر که از استانداردهای ANVISA پیروی می کند و سوزن های مورد استفاده را پس از هر بار استفاده دور میریزد، زیرا استفاده مجدد از آن ها شانس ابتلا به بیماری هایی مانند هپاتیت و HIV را افزایش می دهد.

سن مناسب طب سوزنی چیست ؟

هر فردی، صرف نظر از سن، می تواند با طب سوزنی درمان شود، مگر در مواردی که عفونت در بدن او وجود داشته باشد.

سوزن خشک چیست؟

درمان سوزن خشک که به عنوان سوزن خشک نقطه ای میوفاشیال نیز شناخته می شود، یک درمان قابل توجه و کاملا طبیعی برای دردهای مزمن و حاد است. این روش درمان اغلب به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی مکمل و بزرگتر از درمان طب سوزنی مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت سوزن خشک و طب سوزنی چیست؟

هم روش سوزن خشک و هم طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های نازک در قسمت های خاصی از بدن است، اما تفاوت طب سوزنی سوزن خشک این است که در طی یک جلسه طب سوزنی، سوزن ها در نقاطی در امتداد خطوط نصف النهار فرو می روند. این خطوط نشان دهنده اندام های بدن هستند و بر اساس طب باستانی چینی ساخته شده اند ما طب سوزنی مبتنی بر ایده تعادل و بازگرداندن جریان مناسب انرژی در سراسر بدن است.

در طی طب سوزنی، سوزن ها معمولاً به مدت 15 تا 30 دقیقه در جای خود باقی می مانند و اغلب برای درمان بیماری های داخلی، از جمله مشکلات گوارشی، بی خوابی، استرس و درد مزمن استفاده می شود اما درمان با سوزن خشک یک روش درمانی نسبتا جدید بر اساس طب مدرن غربی است. این درمان در دهه 1980 توسعه یافت و در طول درمان، سوزن ‌ها در نقاط ماشه ‌ای یا نوارهای حساس عضلانی واقع در عضلات بزرگ ‌تر وارد می‌ شوند.

فرق تزریق پی آر پی با طب سوزنی چیست ؟

شاید خیلی از شما بدانید که تزریق پی آر پی یک روش مدرن بوده که از طریق تزریق پلاسمای غنی از پلاکت انجام می شود اما طب سوزنی یک روش قدیمی است که از سوزن های باریک برای درمان استفاده می کند.

فرق اوزون درمانی و طب سوزنی چیست ؟

در اوزون درمانی، از گاز اوزون و مواد برای بازسازی بافت ها درمفاصل و نواحی که با کاهش اکسیژن مواجه است استفاده می شود اما به طور کلی طب سوزنی به روش تزریقی نیست و با وارد کردن سوزن های باریک درد مفاصل را کاهش می دهد.

فرق طب سوزی با پرولوتراپی

همانطور که از نامش مشخص است، پرولوتراپی یک روش درمانی جدید و غیر تهاجمی در طب فیزیکی و توانبخشی بوده که ویژگی های خودترمیمی بدن را برانگیخته می کند. زمانی که این ویژگی از طریق تزریق فاکتورهای رشد سلولی فعال شود، بافت آسیب دیده، سلول های خود را ترمیم می کند اما طب سوزنی روشی تزریقی نیست.

عوارض طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی بدون ایجاد عوارض جانبی یا وابستگی شیمیایی عمل می کند. این روش درمانی، بدون اینکه در کارهای روزمره شما وقفه ای ایجاد کند در کوتاه ‌مدت و بلند مدت اثر خود را می گذارد.

هزینه طب سوزنی چقدر است؟

پزشکان طب سوزنی با استفاده از تئوری طب سنتی چینی (TCM) می ‌توانند بیماری ‌ها را تشخیص داده و درمان کنند. حال که دانستید، طب سوزنی چیست شاید بخواهید در مورد هزینه آن نیز جویا شوید، در واقع قیمت انجام طب سوزنی با توجه به نوع کلینیک و پزشک متخصص آن و تشخیص جلسات درمان متغیر است.

بهترین مرکز طب سوزنی

با توجه به اینکه طب سوزنی یک روش پزشکی است که به تشخیص دقیق و دانش خاص بستگی دارد، تنها متخصصان مانند پزشکان، متخصصین طب پزشکی قادر به انجام این کار هستند. به عبارتی می توان گفت که متخصص باید واجد شرایط لازم برای انجام این عمل باشد. علاوه بر این، استفاده از سوزن های یکبار مصرف در طول درمان ضروری است. به همین دلیل در پاسخ به این سوال که بهترین مرکز طب سنتی چیست باید گفت که کلینیک دکتر آنا آوامهر از نظر بهداشتی و توجه به سلامت بیمار بهترین کلینیک است.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، طب سوزنی یک روش تلفیقی بسیار جالب است که اگر توسط یک متخصص طب فیزیکی واجد شرایط در تهران یا شهر محل زندگی خودتان انجام شود، می تواند مکمل سایر روش های درمانی باشد. بنابراین، ارزش آن را دارد که کمی بیشتر در مورد این که طب سوزنی چیست و فواید آن برای سلامتی بدانید. همچنین، اگر تا به حال این روش درمانی را امتحان کرده اید، نظر خود را با ما در میان بگذارید.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *