همه ما به دنبال زندگی راحت و آسوده هستیم، به همین دلیل است که در هنگام مواجهه با مشکلاتی مانند کمر درد، زانودرد، پادرد و… دوست داریم این مشکلات را سریعتر حل کنیم و به زندگی عادی خود برگردیم. متاسفانه، 90 درصد از مردم، دردهای اسکلتی عضلانی مانند کمردرد و زانو درد را تجربه می کنند که این دردها، مشکلات زیادی را برای فرد و زندگی او به وجود می آورد. خوشبختانه، روشهای جدید و موثری برای درمان مشکلات سیستم اسکلتی انسان به وجود آمده اند.

اوزون درمانی، از جمله جدیدترین روش ها برای کاهش میزان التهاب در سیستم عضلانی اسکلتی است که درد و ناراحتی فرد را به مقدار زیادی کاهش می دهد. در این نوشته می خواهیم درباره اوزون درمانی و تاثیر آن بر درمان کمردرد و زانودرد با شما صحبت کنیم. اگر دوست دارید بدانید اوزون درمانی چیست و چگونه به درمان کمردرد و پادرد کمک می کند، از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

اوزون درمانی

اوزون درمانی چیست؟

اوزون درمانی یا اوزون تراپی، روشی است که در آن، از گاز اوزون یا O₃ برای درمان بعضی از بیماری ها استفاده می شود. احتمالاً شما هم نام گاز اوزون یا ازن را شنیده اید که به صورت طبیعی در جو وجود دارد و از عناصر مهم در شکل گیری لایه اوزون است.

در قرن 19 میلادی، خاصیت درمانی گاز اوزون (ozone) کشف شد و از این ماده بی رنگ برای درمان زخم ها و دردهای افراد استفاده می شد. امروزه نیز اوزون درمانی برای درمان کمردرد، زانودرد، پادرد و سایر مشکلات انجام می شود.

تزریق اوزون پزشکی می تواند برای درمان درد و التهاب مفاصل و دیسک های بین مهره ای انجام شود. بنابراین افرادی که مشکلاتی مانند تخریب دیسک های بین مهره ای، سائیدگی مفصل زانو، آرتروز زانو، آرتروز شانه، تخریب غضروف مفصلی و تخریب دیسک گردنی را تجربه کرده اند، می توانند برای کاهش دردهای خود، اوزون درمانی را نیز تجربه کنند.

اگر بدن فرد به درمان های دارویی پاسخ نداده است و آسیب دیدگی مفصل به اندازه ای نیست که به جراحی نیاز داشته باشد، اوزون تراپی تجویز می شود که خاصیت ضدالتهاب و ضددرد دارد.

جالب است بدانید که تکنیک اوزون تراپی، بارها برای رونالدو انجام شده است تا آسیب های ورزشی این فوتبالیست معروف سریعتر درمان شوند.

اگر دوست دارید با سازوکار اوزون تراپی آشنا شوید، باید بدانید زمانی که گاز اوزون وارد بدن می شود، گردش خون را افزایش می دهد و فرآیند اکسیژن رسانی به ریشه های عصبی را سریعتر می کند. اولین نتیجه بزرگ اوزون درمانی، کاهش درد و التهاب است. افرادی که از دردهای عضلانی و مفصلی رنج می برند، می توانند اوزون درمانی را انجام دهند و تاثیر خوب این متد پزشکی را مشاهده کنند. البته اوزون درمانی برای بهبود سایر مشکلات و بیماری ها نیز کاربرد دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

اوزون چیست؟

گاز اوزون (O₃) از به هم پیوستن مولکول اکسیژن (O2) و اتم اکسیژن (O) به وجود می آید که گازی فعال و واکنش پذیر است.

فواید اوزون برای بدن

اگر دوست دارید با واکنش گاز اوزون در بدن انسان آشنا شوید، لازم است بدانید که با اضافه شدن یک اتم اکسیژن به O2، گازی با خواص پزشکی و درمانی به وجود می آید که باعث تحریک سلولهای بنیادی می شود و بافت های بدن مانند غضروف ها و… را ترمیم می کند. بنابراین پس از ورود اوزون به بدن، غضروف های آسیب دیده شروع به ترمیم و بازسازی می کنند و بدن می تواند مکانیسم های درمانی را به صورت طبیعی و خودکار انجام دهد. همچنین پس از تزریق ازن با درجه خلوص بالا، سیستم ایمنی بدن به میزان قابل توجهی تقویت می شود.

یکی از مهمترین موارد اوزون تراپی، درمان کمردرد ناشی از فتق دیسک یا بیرون زدگی دیسک است. داخل گاز اوزون، رادیکال های آزاد وجود دارد که به دلیل اکسیژن سوم اوزون است. زمانی که O₃ وارد مهره های کمر می شود، با مواد ژله ای داخل دیسک بین مهره ای واکنش می دهد و التهاب و دردهای دیسک را کاهش می دهد.

در حال حاضر، گاز اوزون برای درمان بیماری های ستون فقرات و ناهنجاری های پا تزریق می شود تا درد حاد و مزمن را تسکین دهد.

اگر پس از اتفاقاتی مانند زمین خوردن، افتادن، بلند کردن جسم سنگین و… کمردرد و پادرد شدید را تجربه می کنید و نمی خواهید ریسک و عوارض عمل جراحی را تحمل کنید، می توانید اوزون تراپی را امتحان کنید.

دقت داشته باشید که ازن درمانی فقط باید توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام شود.

همانطور که گفتیم، اوزون تراپی کاربردهای زیادی دارد که در ادامه این نوشته، با کاربردهای اوزون درمانی و تاثیر آن در بهبود بیماری ها آشنا خواهید شد.

کاربردهای اوزون تراپی

موارد کاربرد اوزون درمانی

اوزون درمانی روشی مدرن است که به افزایش میزان اکسیژن خود، تقویت سیستم ایمنی، فعال شدن آنتی اکسیدان های طبیعی بدن و سریع تر شدن روند گردش خون کمک می کند و به همین دلیل، تاثیر زیادی روی بهبودی فرد و بازگرداندن عملکرد طبیعی به منطقه آسیب دیده دارد.

در موارد زیر، از اوزون درمانی برای درمان بیماری های مربوط به سیستم حرکتی و اسکلتی انسان استفاده می شود:

علاوه بر اینها، ازون تراپی برای سایر مشکلات و بیماری ها نیز موثر است و به بهبود سریع فرد کمک می کند. جالب است بدانید که تاثیر ازن درمانی در موارد زیر نیز اثبات شده است:

 • درمان دیابت
 • درمان زخم و جای سوختگی
 • درمان مشکلات مربوط به سیستم ایمنی مانند ایدز و…
 • درمان سردرد
 • درمان بیماری های مربوط به سیستم گوارش
 • درمان عفونت دندانی، درمان تبخال و زخم داخل دهان
 • درمان پسوریازیس، آسم و کهیر
 • درمان پارکینسون
 • و…

همانطور که به شما توضیح دادیم از گاز اوزون با غلظت و درصد خلوص مشخص برای اوزون تراپی استفاده می شود که توسط دستگاه خاصی تولید می شود.

آشنایی با دستگاه تولیدکننده اوزون پزشکی

برای اوزون تراپی باید از دستگاه های دقیق و پیشرفته استفاده کرد تا گاز اوزون پزشکی تولید شود. دستگاه مخصوص اوزون تراپی، با کپسول اکسیژن مخصوص کار می کند و در این دستگاه، از اکسیژن خالص با میزان خلوص 99.9% استفاده می شود.

روش کار دستگاه تولیدکننده اوزون به این صورت است که اکسیژن خالص وارد دستگاه می شود، سپس اشعه خاصی به مولکول های اکسیژن می تابد. قدرت و شدت این اشعه به قدری بالا است که منجر به شکستن مولکول اکسیژن می شود. در نتیجه یک مولکول اکسیژن به 2 اتم اکسیژن تقسیم می شود. داخل این دستگاه، مولکول های O2 و اتم O وجود دارد. در اثر پیوند ناپایدار  O2 و O، مولکول O₃ یا همان اوزون به وجود می آید. O₃ حاصل ترکیب مولکول اکسیژن و اتم اکسیژن است.

علت اینکه از دستگاه خاصی برای تولید ازن استفاده می کنیم این است که دقت دستگاه اهمیت زیادی دارد و گاز اوزون تولید شده برای موارد درمانی استفاده می شود. پزشک متخصص، غلظت گاز اوزون را برای درمان فرد تعیین می کند. معمولاً غلظت گاز اوزون موردنیاز برای اوزون درمانی بین 20 تا 50 میکروگرم در میلی لیتر است.

روش انجام اوزون تراپی

مهمترین موضوع برای درمان بیماری با تکنیک اوزون تراپی، انجام صحیح این روش است. ازن تراپی باید در مکانی استریل و توسط پزشک متخصص طب فیزیکی انجام شود تا شاهد بهترین نتیجه و تاثیر برای بیمار باشیم.

اگر ازن تراپی برای درمان کمردرد و زانودرد تجویز شده باشد، روش کار به این صورت است که قبل از تزریق اوزون به داخل بدن، پوست بدن به صورت کامل تمیز می شود و آلودگی های پوست با استفاده از مواد ضدعفونی کننده از بین می رود.

سپس گاز اکسیژن با سوزن نازک وارد بدن می شود و در نزدیکی ستون فقرات یا مفصل زانو، اوزون داخل سرنگ تخلیه می شود. از آنجایی که دردهای مربوط به فتق دیسک کمر و بیرون زدگی دیسک بین مهره ای معمولاً در مهره های پایینی کمر حس می شود، گاز اوزون به همان قسمت تزریق می شود. برای درمان زانودرد با اوزون تراپی نیز تزریق گاز اوزون به مفصل زانو انجام می شود.

رایج ترین روش در اوزون درمانی، تزریق مستقیم اوزون به دیسک غضروفی است. زمانی که اوزون در حال تزریق به داخل بدن بیمار است، پزشک تصویرهای دقیق کامپیوتری را مشاهده کند تا مولکول های گاز را در اطراف ناحیه موردنظر ببیند و تزریق اوزون را به درستی انجام دهد.

در ایران اوزون درمانی برای درمان چه مشکلاتی انجام می شود؟ (کاندیدهای مناسب برای انجام اوزون تراپی)

 • افرادی که درد شدیدی را به دلیل التهاب مفاصل خود تجربه می کنند
 • افرادی که درگیر کمر درد حاد و مزمن شده اند و نمی توانند عمل جراحی را انجام دهند
 • افرادی که از دیسک گردن و درد شدید در ناحیه گردن رنج می برند
 • خانم‌ ها و آقایانی که دچار بیرون زدگی دیسک کمر یا فرسودگی دیسک شده اند
 • ورزشکارانی که به عارضه شانه منجمد مبتلا شده اند
 • اشخاصی که به دلیل آرتروز زانو درد زیادی را متحمل شده اند
 • افرادی که آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف شانه (بالای استخوان بازو) برایشان اتفاق افتاده است
 • افرادی که از درد عصب پا و درد سیاتیک رنج می برند
 • افرادی که به آرتریت روماتوئید مبتلا شده اند و از خشکی، سفتی و درد مفاصل خود احساس ناراحتی شدید می کنند
 • افرادی که عصب میانی مچ دستشان آسیب دیده است و به سندرم تونل کارپال (فشردگی عصب میانی دست) مبتلا شده اند
 • افرادی که به دلیل عارضه آرنج تنیس بازان یا تنیس البو، درد شدیدی را در قسمت خارجی آرنج خود حس می کنند
 • ورزشکارانی که آسیب دیدگی ورزشی دارند و به دنبال راهی برای رهایی از درد و بهبودی سریع بدن خود هستند
 • افرادی که از دردها و اختلالات لگن گرفتار درد و ناراحتی شده اند
 • افرادی که عمل جراحی مفاصل را انجام داده اند و به دنبال راهی برای درمان جراحات خود هستند

با مراجعه به پزشک متخصص، ممکن است انجام اوزون تراپی برای فرد تجویز شود تا پس از تزریق گاز اوزون، فشار از روی اعصاب داخلی برداشته شود و با افزایش گردش خون، بدن به صورت طبیعی شروع به بهبود و بازسازی خود کند.

همچنین در یکی از تحقیقات علمی سال 2018 ثابت شد که ازن درمانی باعث بهبود دامنه حرکتی فرد و به تاخیر افتادن زوال استخوانها می شود. به همین دلیل است که در ایران، اوزون درمانی به عنوان یکی از موثرترین گزینه ها برای درمان کمردرد، زانو درد و التهاب سایر مفاصل بدن انجام می شود.

مزایای اوزون درمانی

مزایای اوزون درمانی

از جمله مزایای اوزون درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان با گاز ازن، روند بهبود آسیب دیدگی های مزمن را بسیار سریعتر می کند.
 • ازن تراپی به بازسازی مفاصل و بهبودی مفصل بعد از آسیب دیدگی های ورزشی کمک می کند.
 • بلافاصله بعد از تزریق اوزون به داخل مفصل، ماهیچه یا عصب، فرد شاهد کاهش درد و التهاب ها خواهد بود.
 • اوزون تراپی میزان استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد. در اثر استرس اکسیداتیو، رادیکال های آزاد بدن و آنتی اکسیدان های مخافظ در شرایط عدم تعادل قرار می گیرند و میزان آسیب دیدگی بافتها بیشتر می شود. با اوزون تراپی، این عدم تعادل از بین می رود و آسیب دیدگی بافتها سریعتر ترمیم می شوند.
 • احتمال موفقیت اوزون تراپی در درمان زانودرد و کمردرد بسیار بالا است.
 • انجام اوزون تراپی، فرد را از عمل جراحی تعویض مفصل زانو، عمل جراحی لگن، شانه و عمل جراحی دیسک کمر نجات می دهد.
 • درمان درد مفاصل با ازن بسیار سریع و به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان و غیبت از کار وجود ندارد.
 • در صورتی که تزریق ازن توسط پزشک متخصص انجام شود، درد آن در حد تزریق یک آمپول است و فرد هیچگونه ناراحتی خاصی را حس نمی کند.
 • بعد از اوزون تراپی، انجام دادن کارهای شخصی و امور کاری برای فرد راحت تر خواهد بود.
 • هزینه اوزون تراپی در مقایسه با سایر روشها مانند عمل جراحی و… هزینه بسیار کمتری دارد.
 • با تزریق اوزون به بدن، میزان تولید انرژی در میتوکندری بیشتر می شود و بی حالی و بی انرژی بودن فرد از بین می رود. با تولید انرژی بیشتر در میتوکندری، قدرت و توانایی بدن برای مبارزه با بیماری ها و آسیب ها بیشتر می شود.
 • اوزون تراپی، قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد و توانایی بدن برای مبارزه با بیماری ها را بیشتر می کند.

به همین دلیل است که اوزون تراپی به عنوان یکی از بهترین روشها برای بهبودی آسیب دیدگی های مزمن، بازسازی مفاصل، بهبودی مفصل بعد از آسیب دیدگی ورزشی و خلاصی از درد مفاصل است.

اوزون درمانی در چند جلسه انجام می شود؟

جالب است بدانید که میزان پاسخ بدن افراد به درمان با ازن متفاوت است و به همین دلیل، تعداد جلسات موردنیاز برای اوزون تراپی به بدن هر فرد بستگی دارد. به صورت میانگین می توان گفت که افراد به 3 تا 5 جلسه تزریق ازن نیاز دارند. در شرایط خاص ممکن است تعداد جلسات ازن تراپی بیشتر شود تا درد مفاصل به صورت کامل بهبود پیدا کنند.

آیا بعد از اوزون درمانی، درد کاملاً از بین می رود؟

در بسیاری از افراد، یک بار تزریق اوزون کافی است؛ اما بعضی از بیماران باید بعد از مدتی، دوباره تزریق اوزون را انجام دهند.

در اکثر موارد، بعد از ازن تراپی درد کاملاً از بین می رود؛ ولی ممکن است بعد از چند سال، مجدداً فرد احساس درد و ناراحتی کند که شدت این درد از درد اولیه بسیار کمتر است.

تاثیر ازن تراپی برای کاهش کمردرد

دو سوم از مردم در طول زندگی خود، کمردرد شدید را تجربه می کنند.

ستون فقرات انسان، مانند یک محور اصلی بدن عمل می کند که تمام حرکات و فعالیت های بدنی با کمک آن انجام می شود. در ستون فقرات انسان، 24 استخوان های مهره ای وجود دارد که این استخوانها به کمک بافت های غضروفی و نرم روی هم قرار گرفته اند. این بافت غضروفی، دیسک بین مهره ای است که نقش ضربه گیر را ایفا می کند. در کنار دیسک های بین مهره ای و مهره های ستون فقرات، تعداد زیادی عصب و ریشه های عصبی وجود دارند که به مغز پیام های حرکتی را ارسال می کنند.

اتفاقاتی مانند افزایش سن و سالخوردگی، حرکات شدید و ناگهانی کمر، افتادن از ارتفاع، وارد شدن ضربه شدید، بلند کردن اجسام سنگین و سبک زندگی نادرست باعث فشار آمدن به مهره های کمر و مشکلاتی مانند بیرون زدگی دیسک کمر، سائیدگی غضروف های دیسک و فشار آمدن به اعصاب کمر می شود. در نتیجه فرد با کمردرد شدید، درد سیاتیک و سایر ناراحتی ها مانند پادرد و بی حسی پا مواجه می شود.

اگر میزان آسیب به کمر شدید باشد، احتمال دارد که پزشک اقدام به عمل جراحی دیسک کمر کند تا مهره های کمر را به حالت قبل برگرداند و دیسک کمر را درمان کند. عمل جراحی کمر با عوارض و مشکلاتی مانند احتمال عفونت زخم ها، احتمال بازگشت کمردرد، لخته شدن خون، وارد شدن فشار بیشتر به نخاع و ریشه های عصبی کمر همراه است و به همین دلیل، عمل جراحی آخرین گزینه برای درمان کمردرد حاد است.

برای کاهش کمردرد و درمان این مشکل می توان روش های دیگری مانند تزریق دیسکوژل، تزریق استروئید، تزریق کورتون، لیزر درمانی و اوزون تراپی را انجام داد که عوارض کمتری دارند.

اگر برای اکسیژن تراپی به پزشک متخصص مراجعه کنید، مشاهده خواهید کرد که گاز اوزون به داخل دیسک آسیب دیده تزریق می شود. با ورود اوزون به بدن شما، سرعت گردش خون بیشتر می شود و اکسیژن بیشتری به بافت ها و غضروف ها می رسد. با این کار، میزان فشار وارد شده روی اعصاب و مهره های کمر کمتر شده و فرد، درد کمتری را حس می کند.

گاز اوزون، مستقیماً روی بهبود دردهای ستون فقرات تاثیر می گذارد و درد ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر و مشکلات ستون فقرات را کاهش می دهد.

برای درمان کمردرد با اوزون تراپی، حتماً باید گاز اوزون با درصد خلوص بالا و توسط متخصص طب فیزیکی تزریق شود تا روی بافت ها و غضروف های داخلی تاثیر بگذارد.

اوزون تراپی دیسک کمر

روش انجام اوزون درمانی برای درمان دیسک کمر

پس از اینکه آزمایش های بیمار بررسی شد و به عنوان گزینه مناسبی برای انجام اوزون درمانی انتخاب شد، لازم است که در روز و زمان مشخصی فرد به بیمارستان یا کلینیک برود. در اتاق عمل، دستگاه های تصویربرداری مانند فلوئوروسکوپی یا دستگاه سی آرم وجود دارد که تصاویر زنده و دقیق را به پزشک نشان می دهد. در اتاق عمل، فرد به قسمت شکم می خوابد و دیسک های مشکل دار مشخص می شود. سپس پوست کمر ضدعفونی شده و داروی بی حسی موضعی برای فرد تزریق می شود. حالا سوزن دیسکوگرافی وارد دیسک کمر شده و با مشاهده تصاویر سی آرم، مخلوط گاز اوزون و اکسیژن، به محل آسیب دیده تزریق می شود. اوزون تراپی، عمل دردناک و آزاردهنده ای نیست و تمام افراد می توانند این عمل را تحمل کرده و در طول عمل با کادر درمان صحبت کنند. پس از اتمام تزریق اوزون، سوزن از داخل دیسک بیرون آورده می شود.

اوزون تراپی دیسک گردن هم به همین صورت انجام می شود و با حداقل درد و ناراحتی همراه است. تنها قسمت حساس در این فرآیند، قرار دادن سوزن داخل دیسک کمر یا دیسک گردن است که باید با دقت و مهارت بالا انجام شود. اگر کار اوزون درمانی را به پزشک متخصص بسپارید، مطمئن خواهید بود که پزشک مهارت این کار را دارد و سوزن را دقیقاً وارد همان منطقه آسیب دیده می کند.

مزایای اوزون تراپی برای درمان کمردرد

از جمله فواید اوزون درمانی برای درمان بیماری های ستون فقرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین و بزرگترین مزیت اوزون درمانی برای درمان دیسک کمر این است که تغییری در آناتومی و ساختار طبیعی دیسک کمر ایجاد نمی شود. در نتیجه ارتفاع و شکل مهره های کمر به همان صورت حفظ می شود و تنها، آسیب دیدگی دیسک درمان خواهد شد.
 • اوزون تراپی، میزان فشار وارد شده روی ریشه های عصبی کمر را بسیار کمتر می کند و مشکلاتی مانند درد سیاتیک، بی حسی پا و درد در قسمت پایینی کمر را به صورت کامل از بین می برد.
 • اوزون درمانی روشی کم هزینه و کم عوارض برای درمان فتق دیسک کمر و سائیدگی دیسک بین مهره‌ای است که با حداقل درد و خونریزی همراه است.
 • از آنجایی که اوزون تراپی بدون نیاز به بیهوشی بیمار انجام می شود، فرد عوارض ناشی از داروی بیهوشی را تجربه نخواهد کرد.
 • تزریق اوزون به ماهیچه های کمر و ستون فقرات، جایگزین خوبی برای عمل جراحی کمر است و بیمار را از مصرف داروهای مسکن و ضدالتهاب بی نیاز می کند.
 • می توان اوزون تراپی را در کمترین زمان ممکن انجام داد و سریع به زندگی عادی برگشت.
 • برای انجام این روش، نیازی به غیبت از کار و گذراندن دوران نقاهت نیست و سریع انجام می شود.

اوزون تراپی برای درمان دیسک گردن

بیرون زدگی دیسک گردن، درد شدیدی را در قسمت گردن، بازو و شانه به وجود می آورد. حتی گاهی اوقات دیسک گردن باعث ایجاد ضعف شدید و ناتوانی حرکتی دستها می شود. گردن، پل میان سر و بدن است و تعداد زیادی عصب دارد. بیرون زدگی دیسک گردن، فشار زیاد روی عصب سر و گردن وارد می کند. برای درمان دیسک گردن در افراد، باید گاز اوزون به ناحیه آسیب دیده تزریق شود تا سرعت جریان خون و میزان اکسیژن رسانی به غضروف ها و بافت های گردن بیشتر شود.

توجه کنید که اگر دیسک گردن خفیف باشد، می توان از روش اوزون درمانی برای بهبود فرد استفاده کرد؛ اما در صورتی که دیسک گردن شدید و حاد باشد و منجر به از دست دادن قدرت در بازوها و پاها شود، اوزون درمانی توصیه نمی شود و تاثیری در بهبودی بیمار نخواهد داشت.

اوزون تراپی برای درمان زانودرد

زانو، پیچیده ترین و بزرگترین مفصل در بدن انسان است که فشار ناشی از وزن و اجسام را تحمل می کند و به همین دلیل، بیشتر در معرض آسیب دیدگی و سائیدگی قرار می گیرد. هرگونه اتفاقی که باعث تخریب و تحلیل غضروف مفصل زانو شود، منجر به سائیدگی استخوانهای مجاور روی هم خواهد شد و درد شدیدی را در قسمت زانو به وجود می آورد. پس از آسیب دیدگی زانو، میزان گردش خون در آن قسمت کمتر می شود و اکسیژن کمتری به آن ناحیه می رسد. با کاهش اکسیژن خون، میزان اسیدلاکتیک بیشتر می شود و فرد احساس درد و ناراحتی شدیدی می کند. گاهی اوقات زانودرد به قدری شدید می شود که فرد نمی تواند راه برود.

برای معالجه دردهای زانو، ابتدا لازم است که رادیولوژی و عکسبرداری زانو انجام شود تا پزشک بتواند میزان آسیب به مفصل زانو را بررسی کند. برای درمان زانو درد، ممکن است پزشک متخصص تزریق اوزون به زانو را تجویز کند که طی حداقل 3 جلسه انجام می شود. اوزون تزریق شده به بدن، عوامل ایجادکننده آرتروز را از بین می برد و به درمان درد و التهاب زانو کمک می کند.

اوزون درمانی زانو چگونه انجام می شود؟

برای اوزون درمانی زانو، باید گاز اوزون به روش کاملاً مستقیم و توسط پزشک متخصص به زانو تزریق شود. برای تزریق اوزون به زانو از دستگاه مولد اوزون و سوزنهای مخصوص استفاده می شود.

توجه داشته باشید که اوزون درمانی فقط برای درمان آرتروزهای خفیف تا متوسط و آسیب دیدگی های غیرجدی قابل استفاده است. در صورتی که فرد به آرتروز شدید مبتلا شده باشد یا میزان آسیب دیدگی زانو حاد باشد، باید عمل جراحی زانو برای شخص انجام شود.

مزایای اوزون درمانی نسبت به عمل جراحی زانو

شاید بپرسید که چرا اوزون درمانی از عمل جراحی زانو بهتر است و چه مزایایی دارد؟ در ادامه، با مزیت های اوزون تراپی زانو نسبت به عمل زانو آشنا خواهید شد:

 • در عمل جراحی زانو، احتمال عفونت و خونریزی زخم ها وجود دارد؛ اما در ازن درمانی زانو، احتمال عفونت در محل تزریق بسیار کم است. همچنین گاز اوزون، خاصیت ضدباکتریایی و ضدمیکروبی دارد که از هرگونه عفونت و خونریزی پیشگیری می کند.
 • در ازن درمانی زانو، نیازی به بستری شدن بیمار نیست و تزریق گاز اوزون به صورت سرپایی انجام می شود؛ اما در جراحی مفصل زانو، فرد حتماً باید در بیمارستان بستری شود و تحت مراقبت باشد.
 • عمل جراحی تعویض زانو دوران نقاهت دارد و فرد باید از زانوهای خود به درستی مراقبت کند؛ اما دوره نقاهت اوزون درمانی زانو بسیار کم است و فرد می تواند پس از یک الی دو روز به فعالیتهای روزانه و کار خود برگردد.
 • برای انجام عمل جراحی زانو باید هزینه زیادی بپردازید؛ اما هزینه اوزون درمانی زانو بسیار کمتر است.
 • عمل تعویض مفصل زانو با عوارض خاصی همراه است. در صورتی که اگر تزریق اوزون به دست پزشک متخصص و در غلظت مشخص انجام شود، هیچ عارضه ای نخواهد داشت.

هزینه اوزون تراپی زانو

همانطور که گفتیم اوزون تراپی، روشی است که به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان انجام می شود؛ در نتیجه نیازی به پرداخت هزینه بیمارستان نیست و همین موضوع، هزینه اوزون تراپی زانو را به مقدار زیادی کاهش می دهد. اگر می خواهید قیمت دقیق اوزون تراپی زانو را بدانید، توجه داشته باشید که اوزون تراپی زانو در جلسات متعدد انجام می شود و تعداد جلسات آن متغیر است. تعداد جلسات موردنیاز برای ازن تراپی زانو به میزان آسیب دیدگی زانو و شرایط بدنی شما بستگی دارد. همچنین میزان تخصص و مهارت پزشک متخصص هم روی هزینه اوزون تراپی زانو تاثیر می گذارد. در کل می توان گفت که اوزون تراپی زانو نسبت به سایر روشها مانند عمل جراحی زانو و… هزینه بسیار کمتری دارد و روشی اقتصادی برای رهایی از زانودرد است.

عوارض اوزون تراپی

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده است که آیا اوزون تراپی عوارضی دارد یا خیر؟ برخی از افراد، اوزون را ماده ای سمی می دانند و فکر می کنند که با وارد شدن اوزون به بدنشان، در واقع سم وارد بدنشان می کنند! اما این موضوع از نظر علمی کاملاً متفاوت است. در صورتی که گاز اوزون را تنفس کنید، در راه های تنفسی خود مانند ریه ها و بینی، احساس سوزش خواهید کرد که این موضوع به دلیل خاصیت اکسیداسیون اوزون است. در اوزون درمانی، به هیچ عنوان شما گاز اوزون را تنفس نخواهید کرد و اوزون به داخل بدن شما تزریق می شود. بعد از وارد شدن اوزون، فرآیند اکسیژن رسانی به بافتها و ترمیم بافت آسیب دیده سریعتر می شود و دردهای آزاردهنده مانند کمر درد، زانو درد، گردن درد و درد شانه و بازوها از بین می رود.

لازم است بدانید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و سازمان بهداشت جهانی، تزریق اوزون به داخل بدن را روشی کم خطر اعلام کرده است که با حداقل عوارض و درد همراه است.

بسیاری از افرادی که اوزون تراپی را انجام داده اند، عارضه های جزئی مانند درد موقتی در محل تزریق اوزون را تجربه می کنند که زودگذر است.

با این وجود، بعد از ازن درمانی، احتمال بروز عوارضی مانند آسیب به ریشه های عصب، دیسکاتیس و… وجود دارد که احتمال بروز این اتفاقات بسیار کم است.

بهترین راه برای پیشگیری از عوارض اوزون تراپی، مراجعه به پزشک متخصص و باتجربه است تا تزریق اوزون را به درستی انجام دهد و مشکل شما را سریعتر درمان کند.

معرفی بهترین دکتر برای اوزون درمانی

اگر دوست دارید مراحل اوزون درمانی توسط بهترین دکتر متخصص برای شما انجام شود و سریعتر از شر درد کمر، گردن و زانو خلاص شوید، پیشنهاد می کنیم که به کلینیک درد دکتر آوامهر مراجعه کنید و توسط دکتر آنا آوامهر معاینه شوید.

دکتر آنا آوامهر، متخصص ستون فقرات است که رتبه سوم بورد تخصصی کشور را در کارنامه خود دارد و از اعضای انجمن طب فیزیکی آمریکا و کارشناس رسانه ای است.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر آوامهر، تمام مشکلات و دردهای مرتبط با ستون فقرات، زانو، شانه، لگن، گردن، کتف و… با استفاده از تجهیزات پیشرفته درمان می شود تا برای همیشه از شر دردهای عضلانی اسکلتی خلاص شوید.

در کلینیک دکتر آوامهر، تکنیک اوزون درمانی برای کاهش درد کمر، درد زانو، درد گردن، درد در شانه و کتف، درد لگن و… انجام می شود و ازن تراپی جزو موفق ترین روشهای درمانی دکتر آوامهر است.

آشنایی با تخصص دکتر آوامهر برای درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی

برای آشنایی بیشتر با تخصص دکتر آنا آوامهر، باید ابتدا با تخصص و دانش یک متخصص طب فیزیکی آشنا شوید. متخصص طب فیزیکی، شخصی است که در یکی از شاخه های رشته پزشکی تحصیل کرده است و به طب فیزیکی و توانبخشی تسلط کامل دارد. این افراد، به طب داخلی و درمان تخصصی مسلط هستند و اختلالات مربوط به ستون فقرات و درد مزمن کمر و زانو را درمان می کنند.

متخصص طب فیزیکی تلاش می کند تا دردهای بیماران را با روشهای غیرجراحی و کم تهاجم درمان کند و برای این کار از متدهایی مانند فیزیوتراپی، دارودرمانی، حرکت درمانی، طب سوزنی، کایروپراکتیک، تجویز بریس و وسایل کمکی، لیزر درمانی، تزریق کورتون و اوزون درمانی استفاده می کند. در نتیجه آسیب وارد شده به مفاصل و استخوانها مدیریت شده و فرد می تواند خیلی سریع از نظر عاطفی، روانی، عملکردی و جسمی بهبود پیدا کند.

متخصص طب فیزیکی می تواند تمام مشکلات مربوط به سیستم حرکتی انسان مانند کمردرد، آسیب عضلانی، درد سیاتیک، تنگی کانال نخاعی، مشکلات ستون فقرات، آسیب های ورزشی، صدمات ناشی از کار زیاد، آسیب دیدگی رباط، بیرون زدگی دیسک کمر و گردن، انحراف زانو و… را تشخیص داده و سریعاً درمان کند.

متخصص طب فیزیکی با ارائه برنامه مراقبتی در منزل، فیزیوتراپی، طب سوزنی پزشکی، تزریق اوزون به دیسک ها و مفاصل، دارودرمانی و… شما را درمان می کند و کمکتان می کند که سریعتر به بهبودی کامل برسید.

مهمترین وظایف متخصص طب فیزیکی، توانبخشی بیمار، کاهش درد و ناتوانی فرد، بهبود آسیب دیدگی ها و بازگرداندن فرد به بدنی سالم و روانی آرام است.

فیلم اوزون تراپی دیسک کمر

همین حالا نوبت خود را رزرو کنید!

بنابراین اگر از دردهای اسکلتی و عضلانی رنج می برید و به دنبال درمان سریع دردهای خود هستید، همین حالا با ما تماس بگیرید و نوبت خود را رزرو کنید و با مراجعه به کلینیک تخصصی دکتر آوامهر، برای همیشه از شر کمردرد، زانودرد، گردن درد و پادرد خلاص شوید و زندگی بدون درد و ناراحتی را تجربه کنید.

از آنجایی که تکنیک اوزون تراپی دکتر آوامهر، بسیار کم خطر و کم تهاجم است، شما می توانید بدون نگرانی از عوارض و آسیبهای این روش، برای تزریق اوزون به منطقه آسیب دیده بدن خود آماده شوید و شاهد بهبود درد کمر، زانو، گردن و سایر قسمتهای بدن خود باشید.

در این نوشته، با تکنیک اوزون درمانی، موارد استفاده از ازن برای درمان بیماری ها، مزایای ازن تراپی و معایب آن آشنا شدید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم مطالب این نوشته برای شما کاربردی و مفید بوده باشد.

4 دیدگاه

 • با درود وخسته نباشید خدمت خانم دکتر آوامهر عزیز
  بنده یک سال پیش خدمت همکار تون جناب آقای دکتر … در مفصل ساکروم که درد شدیدی مدتها داشتم تزریق ازون داشتم وخوشبختانه حدود ۷۰ درصد بهبودی تابه امروز برام حاصل شد،فقط زمانی دچار درد میشم که برای مدتی ایستاده باشم ولی هنوز نه در حد قبل از تزریق ازون.یکماه پیش هم خدمت جنابعالی بعلت دیسک کمر که دردش در لگنم منتشر میشد تزریق اپیدورال انجام دادم که این هم کاهش دردم شده و میتوانم هم ورزش هایی که توصیه کردین رو انجام بدم وهم به استخر برای آب درمانی برم.
  برای شما دکتر عزیز ونازنین وتیم خوبتون آرزوی سلامتی دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *