متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی (physical medicine and rehabilitation) یا به اختصار متخصصان حوزه PM&R که تحت عنوان فیزیاتریست یا فیزیاتر (Physiatrist) یا متخصص طب فیزکی و توانبخشی نیز شناخته می شوند، در درمان طیف گسترده ای از انواع بیماری های مغز و نخاع، اعصاب و عضلات و همینطور اختلالات استخوان ها، مفاصل، رباط ها و تاندون ها آموزش دیده اند.

این متخصصین با اشراف به مکانیسم های فیزیوپاتولوژیک درگیرکننده چندین عضو به طور همزمان و در نظر گرفتن تمامی جنبه های درمان و یکپارچگی عملکرد ارگان های مختلف در بدن، قادرند به طور دقیق مشکلات طبی هر فرد را شناسایی نموده و بدون نیاز به جراحی یا سایر روش های تهاجمی، عملکرد این افراد را بهبود بخشند. برخلاف سایر تخصص های پزشکی که عمدتاً بر درمان تأکید دارند، هدف متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی ارتقای کیفیت زندگی و بهبود عملکرد و استقلال افراد است.

مانند هر تخصص دیگری در حوزه پزشکی، تجربه و مهارت پزشک در بین این متخصصان نیز موضوع بسیار حائز اهمیتی است که باید در هنگام انتخاب بهترین دکتر طب فیزیکی و توانبخشی به آن توجه ویژه داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم ویژگی های بهترین متخصص توانبخشی در تهران را برشمرده و به شما در انتخاب بهترین متخصص طب فیزیکی در تهران یاری رسانیم. بنابراین خواندن این مقاله را به هیچ وجه از دست ندهید.

طب فیزیکی و توانبخشی چیست؟

طب فیزیکی و توانبخشی (PM&R) یکی از رشته های دوره تخصص پزشکی است که از سه جزء طب فیزیکی یا physical medicine (جهت درمان اختلالات عضلانی، مفصلی و اسکلتی)، تست نوار عصب و عضله (الکترودیاگنوز) و تمرینات توانبخشی (rehabilitation) تشکیل شده است.

این رشته در ایران از نیمسال ۶۴-۶۵ وارد برنامه مدون پزشکی در دوره تخصص گردید و نخستین دانشگاهی که تدریس دروس طب فیزیکی و توانبخشی را آغاز نمود دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود. به مرور این رشته متقاضیان بیشتری را به خود جذب نمود و اکنون طب فیزیکی و توانبخشی به عنوان یکی از مدرن ترین و پرخواهان ترین رشته های تخصص پزشکی در ایران و جهان مطرح است.

فیزیاتریست ها عموماً پس از طی کردن دوره هفت ساله پزشکی عمومی به عنوان دستیار تخصصی وارد رشته طب فیزیکی شده و بسته به دانشگاه انتخابی خود دوره ۳ الی ۴ ساله رزیدنتی طب فیزیکی را پشت سر می گذرانند.

این رشته زیرمجموعه هایی را نیز در خود جای داده است و پزشکان متخصص در این حوزه هرکدام در زیرشاخه های متعددی نظیر طب آسیب مغزی، طب تسکینی، طب نوروماسکولار، طب درد، طب توانبخشی اطفال، طب آسیب ستون فقرات و/یا طب ورزشی فعالیت دارند.

همانطور که گفتیم سه جزء اصلی فعالیت بهترین متخصص توانبخشی در تهران عبارت است از:

 • طب فیزیکی (physiatrics): یک رشته جدید در حوزه تخصص پزشکی است که عمدتاً بر درمان آسیب های ارتوپدی، اختلالات ستون فقرات، اسپاسم و درد های مزمن کمر، گردن، فتق دیسک های بین مهره ای، پوکی استخوان، آرتروز و بیماری های اعصاب محیطی نظیر سندرم تونل کارپال و… بدون نیاز به جراحی و اقدامات تهاجمی تمرکز دارد.

گاهی اوقات متخصصین طب فیزیکی ممکن است به تست های تشخیصی الکترودیاگنوز، روش های تصویربرداری نظیر ام آر آی، تصاویر رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن، اسکن استخوان و سنجش تراکم استخوان و آزمایش خون نیز نیاز پیدا کنند.

با این حال تمرکز این رشته عمدتاً بر معاینه فیزیکی و خصوصاً معاینات عصبی است که اساس تشخیص و درمان بیماران را تشکیل می دهد. بهترین متخصص طب فیزیکی در تهران با معاینه کامل بیماران خود منشأ درد و مشکلات آنان را یافته و با رویکردی غیرتهاجمی بهترین درمان را به این بیماران پیشنهاد خواهد داد.

 • الکترودیاگنوز: الکترومیوگرافی و مطالعات هدایت عصب (EMG-NCS) به عنوان تست تشخیصی اصلی در بررسی اختلالات اسکلتی – عضلانی در افراد به کار برده می شود. متخصصین مغز و اعصاب یا نورولوژیست ها نیز از تست نوار عصب عضله اطلاعات ارزشمندی را به دست می آورند. با این تفاوت که بهترین دکتر طب فیزیکی دید جامع تری نسبت به بیماران خود داشته و در جهت بهبود کلی شرایط زندگی برای این افراد می کوشد.

تست نوار عصب عضله از طریق اعمال تحریکات الکتریکی با ولتاژ اندک با استفاده از سوزن های بسیار ظریف و ثبت این تحریکات صورت می پذیرد.

 • توانبخشی: به مجموعه ای از خدمات بهداشتی اطلاق می شود که با هدف بهبود توانایی ها و ارتقای کیفیت زندگی و استقلال بیماران ارائه می گردد و هر فرد بسته به نوع ناتوانی خود می تواند از استراتژی های توانبخشی ویژه خود سود ببرد.

توانبخشی جزئی از حیطه کاری بخش اعظمی از کادر درمان از جمله پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، فیزیوتراپیست ها، کاردرمانگران، گفتاردرمانگران، روانشناسان بالینی، پرستاران حوزه توان بخشی، ارتوتیست ها و سازندگان پروتزهای طبی و اندام های مصنوعی و شنوایی شناسان به شمار می رود. هدایت این تیم وسیع بر عهده پزشک متخصص توانبخشی خواهد بود.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی چه کاری انجام می دهد؟

افراد بسیاری به دنبال بروز تصادفات رانندگی یا دیگر سوانح و یا ابتلا به سکته مغزی و یا بیماری های مشابه دچار ناتوانی و محدودیت در عملکرد عضلانی-اسکلتی خود می شوند و کیفیت زندگی آن ها به طور چشمگیری افت پیدا می کند. در چنین شرایطی ممکن است درمان های پرهزینه و دردسرآفرینی چون جراحی های ارتوپدی نیز آن طور که باید و شاید کارساز نبوده و در نتیجه این افراد ناچار به تحمل درد و رنج قابل توجهی گردند.

خوشبختانه در سال های اخیر با بهبود جنبه های تکنیکی حرفه پزشکی، تخصص طب فیزیکی و توانبخشی به عنوان یک گزینه فوق العاده برای بهبود عملکرد این افراد به طور گسترده در ایران شناخته شده است و اکنون شما می توانید به جای انجام جراحی های سنگین و غیرلازم در بسیاری از موارد مشکل خود را از طریق تمرینات توانبخشی یا انجام فیزیوتراپی برطرف سازید. برای این کار لازم است بهترین دکتر طب فیزیکی را بشناسید و با مراجعه به بهترین متخصص توانبخشی در تهران شانس بهبودی خود را به حداکثر برسانید.

پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با رویکرد غیرجراحی گزینه های درمانی متعددی را پیش روی شما قرار داد و با بینش وسیع مهارت و تخصص خود را در راستای در بهبود عملکرد فردی و بازتوانی شما به کار خواهد بست. بنابراین با مراجعه به بهترین متخصص طب فیزیکی در تهران شما می توانید جایگزین های ارزشمندی برای اعمال جراحی یافته و جراحی و سایر تکنیک های تهاجمی را به عنوان آخرین راهکار و تنها زمانی که از سایر روش ها ناامید شدید برگزینید.

به طور خلاصه متخصصان PM&R از خصوصیات زیر برخوردارند:

 • بیماران را در تمامی گروه های سنی درمان می کنند.
 • در استراتژی های درمانی خود بر ارتقای عملکرد افراد تأکید ویژه دارند.
 • بینش پزشکی وسیع این متخصصان آنان را قادر می سازد که به اصلاح ناتوانی های افراد در سراسر طول عمر آنان همت گمارند.
 • این پزشکان دردهای مزمن ناشی از آسیب ها، بیماری ها یا انواع ناتوانی ها را تشخیص داده و درمان می نمایند.
 • یک پلن جامع برای پیشگیری/درمان بیماری ها پایه ریزی می کنند.
 • تیمی از کادر درمان متشکل از فیزیوتراپیست ها، متخصصین طب کار و سایر اعضای کادر درمان را هدایت می کنند.
 • با سایر پزشکان نظیر پزشکان خانواده، متخصصین اعصاب، جراحان ارتوپد، جراحان متخصص مغز و اعصاب و بسیاری متخصصین دیگر تعامل و همکاری دارند.
 • صرفاً به درمان بیماری ها اکتفا نمی کنند؛ بلکه تمامی جنبه های زندگی بیماران را مد نظر قرار می دهند و درمان فرد را به درمان بیماری ارجح می دانند.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی چه درمان‌های انجام می‌دهد؟

کدام درمان ها در حوزه کاری متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی جای می گیرند؟

بهترین متخصص توانبخشی در تهران خدمات متعددی را به مراجعین خود ارائه می دهد. تعدادی از این خدمات عبارتند از:

 • تشخیص و درمان فتق یا بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای
 • تشخیص و درمان دردهای مزمن و اسپاسم های عضلات کمری با تکنیک های نوین
 • ارائه پلن های پیشگیری، درمان و توانبخشی اختلالات عصب عضله
 • درمان بیماری های اسکلتی – عضلانی
 • درمان آرتروز و دردهای مزمن مفاصل
 • نظارت بر روند توانبخشی بیماران بستری
 • تشخیص و درمان آسیب های تاندونی
 • انجام اعمال غیرجراحی نظیر عمل بسته دیسک، تنگی کانال نخاعی، تزریق ژل، پی آر پی زانو، اوزون درمانی و… .
 • علت یابی اختلالات عصبی با کمک الکترودیاگنوز یا نوار عصب عضله
 • تزریق بوتاکس در درمان اسپاسم های عضلانی در بیماری هایی نظیر سکته مغزی، ام اس و آسیب های نخاعی
 • تشخیص و درمان سندرم تونل کارپال (مچ دست) و تونل کوبیتال (آرنج)
 • تجویز علمی تکنیک های فیزیوتراپی مانند مگنت تراپی و لیزر
 • انجام اعمال کایروپراکتیک یا درمان دستی
 • به کارگیری ورزش های اصلاحی برای انحراف ستون فقرات و دفورمیتی های شانه و زانوها
 • پی آر پی شانه
 • تشخیص و درمان آسیب های ناشی از ورزش
 • درمان مثانه نوروژنیک و بی اختیاری ادرار و مدفوع با روش بیوفیدبک
 • تزریق اپیدورل و کودال در تسکین دردهای ستون فقرات
 • و…

چه کسانی از مراجعه به بهترین متخصص طب فیزیکی در تهران بیشترین سود را خواهند برد؟

اگر از هریک از مشکلات زیر رنج می برید، مراجعه به بهترین متخصص توانبخشی در تهران می تواند شما را در ادامه یک زندگی سالم و فارغ از درد و رنج یاری رساند:

 • اگر به دلیل یک تصادف یا بیماری مزمن دچار درد و محدودیت عملکرد شده اید؛
 • اگر در دوران نقاهت بعد از جراحی های سنگین به سر می برید؛
 • اگر به دلیل ابتلا به یک بیماری یا درمان آن انرژی تان کاهش یافته و به آسانی قادر به حرکت نیستید؛
 • اگر به تازگی سکته مغزی یا دیگر مشکلات مرتبط با آسیب های عصبی را پشت سر گذاشته اید؛
 • اگر دچار دردهای مزمن ناشی از آرتروز، آسیب استرسی مکرر یا مشکلات ستون فقرات هستید؛
 • اگر به دلیل وزن زیاد قادر به ورزش نیستید و یا چاقی مشکلات عدیده ای را برایتان به وجود آورده است؛
 • اگر فکر می کنید که برای ورزش کردن زیاد از حد پیر شده اید؛
 • اگر به دنبال زایمان یا یائسگی تغییرات جدیدی در عملکرد فیزیکی بدنتان ایجاد شده است.

معیارهای انتخاب بهترین دکتر طب فیزیکی

اگر به دنبال بهترین متخصص توانبخشی در تهران و در سراسر کشور می گردید، بایستی یک سری معیارها را در انتخاب خود مد نظر داشته باشید. بهترین متخصص طب فیزیکی در تهران از ویژگی های زیر برخوردار است:

 1. دارای مدرک دانشگاهی معتبر از یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور و بورد تخصصی در رشته طب فیزیکی و توانبخشی است.
 2. بهترین دکتر طب فیزیکی علاوه بر سوابق علمی از تجربه بالایی در کار با بیماران مبتلا به ناتوانی برخوردار بوده و مهارت و تجربه خود را در زمینه بهبود کیفیت زندگی مراجعین خود به کار می بندد.
 3. متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی بایستی تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان کشور و با پروانه رسمی طبابت نمایند.
 4. بهترین دکتر طب فیزیکی در زمینه های متعددی واجد صلاحیت بوده و طیف گسترده ای از درمان ها از جمله درمان دیسک کمر و درمان دیسک گردن، درمان آرتروز گردن، اسپاسم و دردهای مزمن ستون فقرات، گرفتگی عضلات، آرتروز زانو، زانو درد، آسیب منیسک و رباط های صلیبی زانو، آسیب رباط های مچ پا، التهاب تاندون شانه، درمان درد دنبالچه، درد آرنچ (آرنج تنیس بازان)، درمان خار پاشنه، پی آر پی، تزریق ژل، اوزون درمانی، ورزش های تقویت عضلات و اعمال بسته دیسک و تنگی کانال نخاعی را با بالاترین کیفیت در اختیار مراجعین خود قرار می دهد.
 5. رفتار حرفه ای با بیماران و صبر و حوصله در مواجهه با ناتوانی ها و محدودیت های مراجعین نیز از جمله دیگر ویژگی های بارز بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی است.
 6. موقعیت جغرافیایی مطب پزشک نیز جزو دیگر فاکتورهای تعیین کننده در انتخاب بهترین متخصص طب فیزیکی در تهران به شمار می رود.
 7. در نهایت، این متخصصان بایستی تحت هر شرایطی سلامت و بهبود کیفیت زندگی بیماران خود را در اولویت قرار دهند.

بهترین متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در تهران

دکتر آوامهر، متخصص طب فیزیکی و ستون فقرات

کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر آنا آوامهر، با بهره گیری از دانش روز در محیطی آرام و با استفاده از تجهیزات پیشرفته، فرآیند درمان دردهای اسکلتی عضلانی را برای شما عزیزان آسان می کند. اگر به دنبال بهترین متخصص توانبخشی در تهران می گردید، دکتر آوامهر تمامی ویژگی هایی که برای یک متخصص سرآمد در حوزه طب فیزیکی و توانبخشی برشماردیم را داراست.

 • ایشان از لحاظ علمی و سطح سواد ممتازترین رتبه ها را در دوره عمومی و تخصصی به خود اختصاص داده اند.
 • تجربه و مهارت بالای ایشان در زمینه تشخیص و درمان بیماران موجب شده است که مراجعین بیشماری از اقصی نقاط کشور با طیب خاطر و رضایت قلبی تسکین آلام خود را به دکتر آوامهر بسپارند.
 • دکتر آوامهر متخصص ستون فقرات و از اعضای مهم انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران بوده و در حوزه فوق تخصصی ستون فقرات با پروانه رسمی مشغول به کارند.
 • برخورد همدلانه و رفتار صبورانه ایشان در کنار اتخاذ تصمیمات حرفه ای زبانزد مراجعین به این مطب است.
 • مطب دکتر آوامهر در موقعیت جغرافیایی عالی در فرمانیه واقع شده است و از برترین تجهیزات و آخرین تکنولوژی های روز دنیا برخوردار است. فرمانیه در شمال تهران قرار دارد و مراجعه کنندگان محله های نیاوران، پاسدارن، اندرزگو، اقدسیه، دزاشیب دسترسی راحت تری به مطب دارند.
 • ایشان در انجام اعمال درمانی مختلف نظیر درمان انواع اختلالات عضلانی اسکلتی، تسکین دردهای مزمن، تشخیص و توانبخشی آسیب های عصبی، اوزون درمانی، عمل جراحی بسته تنگی کانال نخاعی، پی آر پی و بسیاری حوزه های دیگر تبحر دارند.

سوابق علمی دکتر آوامهر

 • رتبه سوم بورد تخصصی کشور
 • عضو سابق هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی با رتبه ممتاز
 • عضو انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران
 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • ارائه سخنرانی در همایش سالیانه طب فیزیکی و توانبخشی ایران
 • زمینه فعالیت تخصصی در حوزه ستون فقرات
 • عضو انجمن طب فیزیکی آمریکا

جمع بندی

متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی در زمینه تشخیص و درمان اختلالات حرکتی، محدودیت ها و عوارض ناشی از آسیب فیزیکی یا بیماری های ناتوان کننده نظیر سکته مغزی و ام اس، تسکین دردهای مزمن و انجام تکنیک های درمانی غیرتهاجمی واجد مهارت و تخصص می باشند.

این متخصصان با رویکرد غیرجراحی و با هدایت تیمی از کارشناسان حوزه درمان و همکاری با سایر متخصصین رشته های مختف در حوزه پزشکی در راستای اصلاح وضعیت و بهبود کیفیت زندگی افراد و ارتقای عملکرد آنان کوشش نموده و بذر امید را در زندگی افراد مبتلا به اختلالات حرکتی خواهند کاشت.

برای پیدا کردن بهترین متخصص طب فیزیکی در تهران باید معیارهای دقیقی را مد نظر داشته باشید. بهترین متخصص توانبخشی در تهران فردی است که در کنار سوابق علمی درخشان، از تجربه، مهارت، رفتار حرفه ای و وجدان کاری بالا برخوردار بوده و تحت نظارت وزارت بهداشت کشور در کلینیکی ایده آل از نظر منطقه جغرافیایی و تجهیزات مشغول به کار باشد. شما می توانید در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر آنا آوامهر با پیشرفته ترین تجهیزات و موقعیت استثنایی، در محیطی آرام و بدون تنش تسکینی بر دردها و ناتوانی های حرکتی خود بیابید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *