• فرمانیه، چهارراه فرمانیه، جنب برج آسمان، ساختمان پزشکان آسمان فرمانیه، طبقه 4، واحد 15
 • 02126118926 - 09056860100

طب سوزنی

طب سوزنی

امروزه بسیاری از فیزیوتراپیست ها، از طب سوزنی به عنوان یک درمان مکمل یاد می کنند. طب سوزنی یک روش سنتی برای درمان های مختلف است و امروزه هم با تحقیقات انجام شده صحت گفته های درمانی طب سنتی روشن و تایید گردیده است.

به عبارتی باید بگوییم این طب، یک راه منحصر بفرد به منظور داشتن سلامتی و حفظ توانایی فردی می باشد.  در رابطه با درمان سوزنی باید بگوییم که این روش درمانی، ماهیت غیر دارویی داشته و برای درمان بیشتر مشکلات بدن قابل استفاده می باشد.

فیزیوتراپ ها را می توان یکی از ارایه دهندگان بزرگ در زمینه این طب دانست.

طب سوزنی در کلینیک درد دکتر آنا آوامهر

فیزیوتراپ برای خلق نتایج تاثیر گذار و مثبت در کنار روش های درمانی خود از جمله ورزش های درمانی، ابزار و تکنیک ها از طب سوزنی هم کمک می گیرد.  در اینجا نحوه کار آن در فیزیوتراپی آمده است:

زیر پوست، سیستم اسکلتی عضلانی وجود دارد که عملکرد آن را حفظ می کند:

 • عصبی (سیستم عصبی)
 • فعال (عضلات و تاندون ها)
 • غیرفعال (استخوان ها، رباط ها، دیسک های ستون فقرات)

فیزیوتراپی شامل استفاده از درمان دستی برای کمک به بهبود اختلال عملکرد عضلانی و مفاصل است، عمدتاً سیستم های فرعی فعال و غیرفعال را درمان و تحت تأثیر قرار می‌دهد، گرچه برخی از اثرات عصبی هم ممکن است وجود داشته باشد.

طب سوزنی شامل تحریک و دستکاری سیستم عصبی برای ایجاد اثرات درمانی است و می تواند در این امر به فیزیوتراپ کمک شایانی برای درمان های خود کند.

بنابراین با دریافت هر دو درمان فیزیوتراپی و طب، شما هر 3 جنبه از سیستم اسکلتی عضلانی را پوشش می دهید و نتیجه این است که خیلی زودتر احساس بهبودی می کنید و می توانید سریعتر به روال عادی زندگی خود باز گردید.

طب سوزنی

در رابطه با طب سوزنی بگوییم که این طب از سالهای بسیار دور مورد استفاده انسان قرار می گرفت.

دو نوع طب سنتی وجود دارد: طب سنتی چینی (طب سوزنی شرقی) و طب  غربی. اکثر فیزیوتراپیست ها طب سوزنی غربی را انتخاب و مورد استفاده برای بیماران خود قرار داده و انجام می دهند.

طب سوزنی غربی شامل استفاده از سوزن های ظریفی است که در نقاط نصف النهار در اطراف بدن قرار می گیرند. دانشی تشریحی در مورد بدن برای انتخاب نقاط استفاده می شود و باعث تحریک اعصاب می شود تا بتواند تاثیرات طب را پوشش دهد.

سوزن های متعددی در قسمت های مختلف بدن برای دستیابی به اهداف درمان استفاده می شود. سوزن‌ها به مدت 20 تا 30 دقیقه در جایی باقی می مانند و برای دستیابی به احساس Qi (که به صورت احساس سوزن سوزن شدن، گرما یا سنگینی تجربه می‌شود) تحریک می شوند.

فواید طب سوزنی

این درمان می تواند درد، سردرد، التهاب را کاهش داده و باعث بهبود شود، تنش عضلانی را کاهش می دهد، ماهیچه های ضعیف را فعال و تقویت می کند و به سلامت عمومی کمک می کند.

طب سوزنی غربی توسط فیزیوتراپیست ها برای دستیابی به مواردی با تحریک سیستم عصبی (مغز و نخاع) برای تولید و انتشار مواد شیمیایی عصبی و تسکین درد در بدن مورد استفاده خواهد بود. انتشار این مواد شیمیایی به روند بهبود طبیعی بدن کمک می کند.

دیگر اثرات انتشار مواد شیمیایی عصبی شامل بهبود خواب و سلامت عمومی از طریق ترشح ملاتونین است.

بسته به شرایط خاص، شاید از این طب قبل یا بعد و یا در حین استفاده از تکنیک های درمان دستی مانند ماساژ در ناحیه یا نقاط متفاوت و کشش یا تحرکات مفصلی استفاده شود.

هر چند که درد ندارد، اما تنها چیزی که احساس خواهید کرد سوزن سوزن شدن خفیف یا احساس گرما یا سنگینی است که در آن نواحی ساطع می شود.

آیا این درمان سریع است؟

ما دوست داریم توضیح دهیم که چگونه این درمان به شما کمک می کند. طب سوزنی از مهارت های مورد استفاده در فیزیوتراپی به عنوان خصوصیات بدنی جهت مدیریت یک یکپارچه درمان درد، عمل می کند و به عنوان وسیله ای جهت تقویت مواد شیمیایی شفا بخش برای کمک به بهبود و افزایش توانبخشی استفاده می شود. از طب سوزنی در فیزیوتراپی در زمینه شواهد بالینی و تحقیقاتی استفاده می شود.

این درمان توسط فیزیوتراپیست ها به عنوان وسیله ای برای افزایش مدولاسیون درد از طریق حرکت مغز و نخاع برای تولید مواد شیمیایی تسکین دهنده درد طبیعی مانند اندورفین و سروتونین استفاده می شود. اینها به بهبودی بدن کمک می کنند و باعث رفع درد می شوند. طب سوزنی در کنار درمان های دیگر مانند درمان دستی یا ورزش استفاده می شود.

چرا فیزیوتراپیست طب سوزنی را انجام می دهد؟

در اینجا در کلینیک فیزیوتراپی، ما از این درمان برای درمان موارد زیر استفاده می کنیم:

 • صدمات حاد
 • آسیب های ورزشی
 • اختلالات
 • کمر درد
 • گردن درد
 • سردرد
 • بیماری های مرتبط با استرس
 • آسیب های مزمن
 • آرتروز
 • روماتیسم مفصلی
 • درد مفاصل

به این صورت می توان به کاهش و درمان درد تا حد بسیاری کمک نمود.

تفاوت طب سوزنی با سوزن خشک

اینکه بخواهیم بگوییم که طب سوزنی با روش درمانی سوزن خشک یکی است، اشتباه می باشد. فلسفه و هدفی که در روس درمانی سوزن خشک نهفته است براساس اصول طب سنتی چینی نخواهد بود.

البته منکر اینکه این دو طب از وسایل یکسان استفاده می کنند، نمی شویم.

در هر دو گزینه از سوزن جامد و باریک استفاده می شود و فقط نقاط تعیین شده برای انجام درمان با یکدیگر فرق می کنند.

آیا این طب خطرناک است؟

باید بگوییم که به هیچ وجه، البته در صورتی که در یک محیط و ابزار کامل بهداشتی و همچنین در صورتی که توسط یک متخصص حاذق در این زمینه انجام شود، به هیچ عنوان خطرناک نخواهد بود و برای درمان تاثیر گذار هم خواهد باشد.

در آخر

در روش طب سوزنی از سوزن های جامد و باریکی در مناطق خاصی از بدن استفاده و وارد بدن می شود تا باعث درمان بیماری فرد و البته بهبود سلامت گردد.

 با کمک این روش می توان بیشتر بیماری ها را درمان نمود. این روش می تواند با دیگر روش های درمانی هم ادغام و استفاده گردد، بدون آنکه بخواهد مشکلی ایجاد نماید.

کلینیک درد دکتر آنا آوامهر برای ارائه بهترین خدمات در زمینه طب سوزنی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است.
با شماره های موجود تماس بگیرید و با مشاوران ما صحبت نمایید.
Call Now Buttonاکنون تماس بگیرید