کوکسیدینیا که به عنوان درد دنبالچه نیز شناخته می‌شود، وضعیتی است که بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دنبالچه استخوان مثلثی کوچک است که در پایه ستون فقرات قرار دارد. وقتی این استخوان ملتهب می‌شود یا آسیب می‌بیند، می‌تواند منجر به درد و ناراحتی در ناحیه دنبالچه شود.

دنبالچه استخوان کوچک بسیار جالبی است. یاد می‌آید در دانشگاه جعبه‌ای را باز کردم و یک عالمه استخوان خاجی و دنبالچه پیدا کردم. من از اندازه‌ها و شکل‌های مختلف این استخوان‌ها شگفت زده شدم. دنبالچه یک استخوان کوچک دوست داشتنی است که یونانی‌ها نام کوکیکس را به دلیل شباهتش به منقار پرنده کوکو (فاخته) روی آن گذاشتند.

5 تمرین ورزشی برای درد دنبالچه

عواملی وجود دارد که در ایجاد درد دنبالچه نقش دارند. یکی از شایع‌ترین علل، ضربه به این ناحیه، مانند زمین خوردن یا آسیب در حین زایمان است. آسیب‌های فشاری مکرر بسیار نادر هستند، و در حالی که برخی افراد می‌گویند نشستن طولانی مدت می‌تواند باعث آن شود، ما چنین مشاهداتی نداشتیم. تعداد کمی از بیماران هستند که در کلینیک به ما می گویند احساس می‌کنند دنبالچه‌شان در طول زایمان جابجا شده است. تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که آسیب شناسان استخوان ادعا می‌کنند که می‌توانند با آنها دنبالچه را دوباره سر جایش قرار دهند – این کاری نیست که ما انجام دهیم، اما من نتایج بسیار خوبی از این تکنیک‌ها شنیده‌ام.

همچنین این ادعا وجود دارد که وضعیت بدنی نامناسب نیز می‌تواند به ایجاد درد دنبالچه کمک کند. برخی منابع می گویند زمانی که عضلات پشت و لگن نامتعادل یا ضعیف هستند، فشار بی مورد روی دنبالچه وارد می‌شود که درد و ناراحتی را بدنبال دارد. با این حال، ما چنین تجربه‌ای نداشتیم و فکر نمی‌کنیم این توضیح اعتبار زیادی داشته باشد. همچنین عده‌ای می گویند تغییرات زوالی در ستون فقرات، مانند آرتروز یا اسپوندیلوز نیز می‌تواند منجر به درد دنبالچه شود، اما مجدداً ما چنین مواردی را مشاهده نکردیم. تا کنون شایع‌ترین درد ناشی از زمین خوردن یا زایمان بوده است.

علائم درد دنبالچه می‌تواند از ناراحتی خفیف تا درد شدید متغیر باشد. افراد مبتلا به درد دنبالچه با نشانه‌هایی مانند حساسیت و درد در ناحیه دنبالچه، مشکل در نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی و درد در هنگام اجابت مزاج یا فعالیت جنسی را تجربه کنند. وقتی دنبالچه ملتهب است، درد ممکن است با نشستن بر روی سطوح سخت یا زمانی که به آن ناحیه فشار وارد شود، تشدید گردد.

تشخیص درد دنبالچه معمولاً با معاینه فیزیکی کامل (فشار دادن دنبالچه و اطراف آن برای دیدن اینکه آیا درد دارد) و همچنین آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا اسکن MRI انجام می‌شود. در کلینیک دکتر آوامهر، ما باید در مورد سابقه پزشکی شما و هرگونه آسیب یا شرایط قبلی که ممکن است آغازگر مشکلتان باشد جویا شویم.

درمان درد دنبالچه معمولاً شامل ترکیبی از استراتژی‌های مدیریت درد، ورزش درمانی و الکتروتراپی است. طب سوزنی نیز می‌تواند عالی باشد. من شخصاً چندین موفقیت بسیار خوب در طب سوزنی خشک در اطراف دنبالچه مشاهده کردم. اگر به مشاور مراجعه کنید، احتمالاً روی استراتژی‌های مدیریت درد تمرکز خواهد کرد که می‌تواند شامل استفاده از داروهای ضد التهابی یا تزریق آستروئید باشد. در کلینیک، ما یخ یا گرما درمانی و اولتراسوند، تزریق پی آر پی به دنبالچه، طب سوزنی خشک یا الکتروتراپی را برای کاهش درد و التهاب توصیه می‌کنیم.

ورزش درمانی می‌تواند قدرت و انعطاف پذیری عضلات پشت و لگن را بهبود بخشد و در نتیجه فشار روی دنبالچه را کاهش داده و درد را کم کند. تمرینات خاص می‌تواند شامل تقویت عضلات کف لگن، تمرینات کششی و تمرینات ثبات مرکزی باشد. در اینجا چند تمرین را فهرست کرده‌ایم که فکر می‌کنیم ممکن است به شما کمک کند:

  1. یخ روی دنبالچه

یک کیسه یخ یا بسته نخودفرنگی یخ زده را زیر دنبالچه خود در وسط باسن، در بالا قرار دهید. مراقب باشید خیلی سرد نباشد، شاید لازم باشد آن را در یک حوله نازک بپیچید. استفاده از یخ می‌تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند. لطفاً توجه داشته باشید، ویدئو موجود کیسه یخ را کمی پایین نشان می‌دهد، بنابراین آن را بالاتر قرار دهید. به مدت 10 دقیقه، دو بار در روز در طول 3 ماه ادامه دهید. بله، کمی طول می‌کشد.

  1. کشش عضلات سرینی

به پشت دراز بکشید و زانوی خود را به سمت شانه مقابلتان بیاورید تا کشش را در پایین خود احساس کنید. نکته: تغییر زاویه‌ای که پا را می‌گیرید، موقعیت کشش را تغییر می‌دهد و می‌توانید با این موقعیت تمرین کنید تا کشش مؤثرتر را بیابید. کشش را به مدت 30 ثانیه نگه دارید و دو بار در هر طرف تکرار کنید.

  1. پل

به پشت دراز بکشید، زانوهایتان را خم کنید، عضلات پایینی خود را منقبض کرده و بدنتان را به سمت بالا بلند کنید. بازوهای خود را در کنارتان نگه دارید و از آنها برای حفظ تعادل استفاده کنید. مطمئن شوید که حالت بدن خود را خوب حفظ کنید (کمرتان را بیش از حد قوس ندهید) و با فشار دادن شکم به سمت ستون فقرات، عضلات عمقی شکم را منقبض کنید. این تمرین به تقویت عضلات شکم، کمر، سرینی و همسترینگ کمک می‌کند. ده بار تکرار کنید.

زندگی با درد دنبالچه می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما مراحلی وجود دارد که افراد می‌توانند برای مدیریت علائم خود و بهبود کیفیت زندگی‌شان انجام دهند. حفظ وضعیت بدنی خوب، اجتناب از فعالیت‌هایی که درد را تشدید می‌کنند، و تمرین تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تنفس عمیق و مراقبه همگی می‌توانند به کاهش علائم کمک کنند.

  1. چرخش کمر با کنترل

چهار زانو بنشینید، پشت خود را به سمت جلو گرد کنید و به پهلوی خود برسید. کمی کشش را در قسمت پایین کمر، باسن و پهلو احساس خواهید کرد. می‌توانید به یک یا هر دو طرف کشش دهید. هر طرف را پنج تا ده بار تکرار کنید.

  1. توپ خاردار روی عضله پیریفورمیس

روی زمین بنشینید و یک توپ خار دار زیر کفل راست خود قرار دهید. پای راستتان را روی زانوی چپ خود بگذارید. از دستان خود برای حمایت از بدن و کنترل حرکت روی توپ در جهت دایره‌ای استفاده کنید. احساس می‌کنید که توپ عمق عضلات سرینی (باسن) را ماساژ می‌دهد. روزی ۲ دقیقه روی توپ خاردار بغلتید.

اگر احساس درد یا ناراحتی در استخوان دنبالچه خود دارید، حتماً با یکی از اعضای تیم ما در کلینیک صحبت کنید. دکتر آنا آوامهر بهترین متخصص ستون فقرات در تهران برای درمان درد دنبالچه است که از روش های ابداعی و جدید بدون جراحی مشکل شما رو حل خواهد کرد.

ما می‌توانیم آن را درمان کنیم، بعلاوه به شما کمک می‌کنیم تا یک برنامه درمانی جامع داشته باشید که به علل زمینه‌ای درد دنبالچه رسیدگی می‌کند و موجب کاهش علائم خواهد شد.

درد دنبالچه یک بیماری شایع است که تعداد زیادی از افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگرچه زندگی با آن می‌تواند دشوار باشد، اما انواع مختلفی از درمان‌های مؤثر در دسترس هستند. بیماران می‌توانند علائم خود را مدیریت کرده و کیفیت زندگی خود را از طریق همکاری نزدیک با یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بهبود بخشند.

اگر بیمار هستید، درد دارید، یا از درد دنبالچه رنج می‌برید، لطفاً با ما تماس بگیرید تا در مورد خود بیشتر صحبت کنید. کلینیک درد دکتر آنا آومهر یک تیم شگفت‌انگیز از درمانگران دارد که به شما در بهبود درد کمک می‌کنند و شما را به زندگی عادی برمی‌گردانند. برای رزرو آنلاین با ما با شماره 09056860100 تماس بگیرید یا روی لینک بالای صفحه کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *