• فرمانیه، چهارراه فرمانیه، جنب برج آسمان، ساختمان پزشکان آسمان فرمانیه، طبقه 4، واحد 15
 • 02126118926 - 09056860100

مزایای طب سوزنی چیست؟ آشنایی کامل با طب سوزنی

مزایای طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی است که قدمت آن به سه هزار سال پیش بازمی گردد و منشاء اصلی آن کشور چین می باشد. در این روش درمانی از سوزن استفاده می شود و در نقاط خاص بدن فرو می رود تا انرژی داخل بدن را آزاد نماید و روند طبیعی خود را طی کند. مزایای طب سوزنی بسیار زیاد می باشد و ما در ادامه مطلب به این مهم خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

طب سوزنی

همانطور که گفته شد طب سوزنی یک روش درمانی است که در گذشتگان خیلی دور از آن برای درمان بیماری ها استفاده می شد و قدمت آن به سه هزار سال پیش باز می گردد. در این روش سنتی قدیمی سوزن های نازک و بلندی را در نقاط مختلف بدن درون پوست فرو می کنند و بعد با تحریک نقاط بدن می توانند مشکل به وجود آمده را برطرف نمایند. بدن دارای دو نیرو متضاد می باشد که باید همیشه در تعادل باشند و در صورتی که عاملی مانع از حرکت جریان انرژی در بدن شود و مسیر انرژی مسدود گردد تعادل دو نیرو به هم می ریزد و فرد بیمار خواهد شد. طب سوزنی به باز شدن این مسیرها و حرکت انرژی کمک کرده و جریان انرژی روند طبیعی خود را در بدن طی می کند.

انواع سوزن طب سوزنی

مزایای طب سوزنی بسیار زیاد است و باید این طب توسط متخصص طب سنتی استفاده شود که کاربردی باشد. سوزن های قطر ۰.۱۰ تا ۰.۱۸میلی متر بیشتر در گوش،جمجمه، دست و پا استفاده می شود. همچنین سوزن های قطر متوسط که قطر آنها بین ۰.۲۰ تا ۰.۲۵ میلیمتر اسن برای سایر نقاط بدن مناسب است و سوزن های ضخیمی با قطر ۰.۳۰ تا ۰.۵۰ میلیمتر برای ران و باسن مناسب است.

البته چند نمونه سوزن دیگر نیز در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از:

سوزن سه لبه

این سوزن در دسته سوزن های ضخیم قرار دارد و در قسمت بدنه گرد و در نوک حالت مثلثی دارد. این سوزن ها شبیه به نیزه هستند اما در ابعاد کوچکتر. برای درمان بیماری هایی چون هموکروماتوز و پلی سیتمی از این سوزن ها استفاده می شود.

سوزن درون جلدی

این سوزن ها، سوزن هایی نازک و کوتاه هستند که برای رفع دردهای مزمن و همچنین دردهای اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد. محل فرو رفتن این سوزن ها ناحیه گوش می باشد و به صورت سطحی فرو می رود و با چسب پوشیده می شود تا خارج نگردد.

سوزن فشار

سوزن فشار نیز کوتاه می باشد و با چسب بر روی محل ثابت می شود. در صورتی که قصد متخصص سوزنی تحریک طولانی مدت باشد از این سوزن ها استفاده می شود. این سوزن ها یک هفته یا بیشتر در محل قرار می گیرند.

سوزن شکوفه آلو

سوزن شکوفه آلو یا سوزن هفت ستاره متشکل از هفت سوزن است که در کنار هم قرار گرفته اند و شکل گل به خود گرفته اند و به ابزار چکش مانندی متصل هستند. این سوزن بر روی پوست با شدت آرام و سرعت زیاد استفاده می شود.

کاربرد طب سوزنی

طب سوزنی کاربردهای زیادی دارد و از جمله کاربردهای آن می توان به: بهبود کمر درد، گردن درد، آرتروز، درد زانو، سردرد و میگرن اشاره کرد. همچنین برای فشار خون، مشکلات گوارشی، آلرژی، روماتیسم مفصلی، مشکلات مفصلی و استخوانی، زوال عقل، اعتیاد و… نیز موثر واقع شده است.

چگونگی انجام طب سوزنی

برای انجام طب سوزنی، متخصص این کار، سوال هایی در مورد مشکلات جسمی و سلامت عمومی فرد می پرسد و سپس فرد را معاینه می کند و با توجه به نبض بیمار و شکل و رنگ زبان پی به مشکل بیمار خواهد برد و درمان مناسب را مشخص می کند.

بعد از ارزیابی کامل بیمار روی تخت دراز می کشد و سوزن های استریل شده و یکبار مصرف در نقاطی خاص از بدن بنا به تشخیص متخصص قرار داده می شود. سوزن ها پنج تا سی دقیقه باید در جای خود بمانند تا اثر گذار باشند.

همچنین ممکن است متخصص طب سوزنی درمان های مکملی نیز انجام دهد که شامل ماساژ با دست، گرم کردن سوزن ها، بادکش کردن و استفاده از داروها و پمادهای گیاهی می باشد.

انجام طب سوزنی با توجه به وضعیت بیمار هفته یک تا دو بار و چند ماه متوالی انجام می شود.

مزایای طب سوزنی

طب سوزنی همانند دیگر روش های درمانی مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت‌.

 • درمان ترکیبی مناسبی است.
 • کنترل کننده برخی از انواع درد می باشد.
 • کسانی که مسکن بر روی آنها تاثیر ندارد مفید می باشد.
 • افرادی که علاقه ای به مصرف مسکن ندارند می توانند استفاده کنند.
 • هزینه این روش درمانی کمتر از دیگر روش هاست.
 • یک روش درمانی مکمل در کنار سایر روش های درمانی می باشد.
 • عوارض بسیار کمی دارد و نسبت به استفاده از داروهای ضد درد می توان گفت هیچ عوارضی ندارد.

عوارض طب سوزنی

در قسمت بالا در مورد مزایای طب سوزنی با شما صحبت کردیم. اما باید بدانید این روش درمانی عوارضی نیز دارد که عبارتند از:

 • فرد مبتلا به انعقاد خون باید با احتیاط این کار را انجام دهد.
 • بیشتر متخصصین از سوزن های یکبار مصرف استفاده می کنند و در صورتی که از سوزن های آلوده استفاده شود امکان عفونت وجود دارد.
 • خونریزی، درد و کبودی ممکن است در برخی افراد دیده شود.
 • زنان حامله قبل از انجام طب سوزنی وضعیت خود را به متخصص بگویند.

جمع بندی نهایی

طب سوزنی یکی از روش های درمانی قدیمی است و مزایای طب سوزنی بیشتر از روش های درمانی شیمیایی و … می باشد و می توان مشکلاتی چون گردن درد، آرتروز، سردرد، میگرن و … را درمان کرد. از جمله مزایای این روش می توان به عوارض کم، هزینه کمتر نسبت به سایز روس های درمان، کنترل کننده انواع درد، درمان ترکیبی و … اشاره نمود. البته در کنار مزایا این روس معایبی نیز دارد که بسیار جزئی است و برخی افراد که انعقاد خون دارند و حامله هستند باید با احتیاط مصرف کنند و همچنین امکان عفونت در قسمت فرورفتگی سوزن بروز پیدا کند. خونریزی، کبودی و … نیز امر عادی می باشد.

پیام بگذارید

Call Now Buttonاکنون تماس بگیرید