• فرمانیه، چهارراه فرمانیه، جنب برج آسمان، ساختمان پزشکان آسمان فرمانیه، طبقه 4، واحد 15
 • 02126118926 - 09056860100

پرولوتراپی مفاصل

پرولوتراپی مفاصل

درد در مفاصل به علت های زیادی رخ می دهد و ممکن است به دلیل مشکل در رباط ها، وزن زیاد، ساییدگی و سایر موارد رخ دهد. در این صورت فرد در مفاصل خود درد زیادی را تحمل می کند و همین موضوع بر کیفیت زندگی فردی تاثیر بسزایی دارد. عمل ها و جراحی های زیادی وجود دارند که می توانند درمان کننده باشند اما در علم فیزیوتراپی، پرولوتراپی مفاصل یکی از کارآمدترین روش های درمانی است که به راحتی انجام می شود و اگر به درستی انجام شود و به توصیه های فیزیوتراپیست عمل شود به راحتی توانایی رفع درد در مفاصل را خواهد داشت. اما پرولوتراپی چیست و چگونه انجام می شود؟ آیا انجام این عمل، خطرناک خواهد بود؟ مزایای این شیوه درمانی چیست؟ با ما همراه باشید تا با جواب سوالات فوق آشنا شویم. 

کلینیک دکتر آنا آوامهر از برترین مراکز درمانی می باشد که خدمات نوین فیزیوتراپی از جمله پرولوتراپی را به بهترین نحو ارائه می دهد و شما می توانید با شماره های موجود جهت مشاوره و هماهنگی نوبت رزرو تماس حاصل نمایید. 

پرولوتراپی چیست؟ 

روشی موثر برای ترمیم رباط می باشد که موجب تحریک بافت های زنده و رشد و ترمیم آنها می شود و در نتیجه دردهای مفصلی را از بین می برد. این درمان برای انواع دردهای: کمر درد، گردن درد، آسیب تاندون، آرتریت زانو، دردهای عضلانی، گرفتگی ها و التهابات مزمن و ساییدگی غضروف زانو تاثیر دارد و اگر به درستی و در دوره های مرتب انجام شود نتیجه آن موثر واقع خواهد شد. 

داروهای مصرفی در این درمان معمولا شامل بی حس کننده ها همچون لیدوکائین و همچنین داروهایی همچون ساراپین، دکستروز و سرم نمکی است و به همین علت عوارض آن کم است. برای اینکه به درستی عمل کند باید قبل از انجام آن، داروهای التهابی را قطع کنید و پروتئین بیشتری مصرف نمایید.

بسته به وضعیت بیمار و محلی که نیاز به تزریق دارد دوره درمان هر سه تا شیش هفته تکرار می شود و نتیجه آن می تواند بسته به بیماری در مدت زمان کمتر یا دیرتر نمایان شود. 

قبل از درمان حتما باید عکس و ام ار ای از محل درد تهیه شود تا محل دقیق درد و علت آن تشخیص داده شود و بتوان درمان را به درستی انجام داد. 

 

پرولوتراپی برای چه مشکلاتی مناسب است؟ 

در طول دوران زندگی ممکن است افراد دچار مشکلاتی از قبیل، آسیب به تاندون، آسیب به رباط، گرفتگی، درد در زان، شانه، گردن و کمر شوند. علت های زیادی برای به وجود آمدن چنین مواردی وجود دارند که اغلب شامل: ورزش بدون استراحت، حرکات شتاب زده غیر اصولی، ایجاد فشار بر منطقه ای خاص، التهاب و پارگی و موارد دیگر هستند. پرولوتراپی مفاصل به رشد بافت کمک می کند و به همین علت برای درمان چنین مشکلاتی یک راه حل مناسب به شمار می رود. پس اگر دچار درد شانه، درد مزمن کمر و گردن، درد ناشی از عصب سیاتیک، بیرون زدگی دیسک، فتق، آسیب به تاندون و پارگی رباط شده اید و یا موارد دیگر، می توانید از مزایای این شیوه درمانی بهره ببرید. 

از مزایای این درمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم احساس درد به علت استفاده از بی حسی
 • هزینه نسبتا پایین در مقابل تاثیر درمانی بالا
 • عدم ایجاد اسکار بر روی بدن
 • دریافت نتیجه در کمترین زمان ممکن
 • زمان کوتاه انجام تزریق و اعمال فیزیوتراپی

مراحل انجام پرولوتراپی مفاصل

پرولوتراپی یک درمان فیزیوتراپی است که برای درمان مفاصل و ترمیم رباط ها استفاده می شود. برای انجام آن، نیاز است تا مواد به محل مورد نظر دردناک، تزریق شوند و سپس بیمار استراحت کند و در محل مورد نظر، کمپرس گرم به مدت ۱۵ دقیقه قرار داده می شود تا درد کمتر احساس شود. هنگام تزریق از بی حسی موضعی استفاده می شود. در کمتر از سی دقیقه درمان کامل می شود و فرد می تواند به منزل مراجعه کند.

بعد از انجام پرولوتراپی مفاصل، امکان دارد در ناحیه مورد نظر کمی احساس سفتی، خشکی و ورم مختصر احساس شود که مقطعی است و خیلی زود رفع می شود‌. البته ممکن است این موارد با کبودی همراه باشد و تا یک هفته رفع شود. در صورت تداوم به همراه تب باید حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که احتمال عفونت وجود دارد. 

 

با توجه به وضعیت بیمار، همان روز و یا روز بعد، فرد می تواند به کارهای روزمره خود رسیدگی کند. معمولا دوره پس از درمان طولانی نخواهد بود. پزشک معمولا چند بار پرولوتراپی را تجویز می‌ کند تا رشد بافت های جدید ادامه داشته باشد. 

عوارض احتمالی پرولوتراپی

این درمان ممکن است به صورت موقت عوارضی داشته باشد که البته زیر نظر متخصص فیزیوتراپی این موارد کمتر خواهند بود. در ادامه به اختصار به برخی از عوارض احتمالی این درمان اشاره خواهیم کرد. 

 • درد به میزان کم
 • خشکی در ناحیه درمان
 • ورم در محل تزریق
 • سردرد مقطعی
 • حساسیت 
 • نشت مایع نخاعی و آسیب به عصب 

در مورد آخر باید گفته شود که بسیار نادر است و تنها در صورتی که زیر نظر فیزیوتراپیست حرفه ای انجام نشود ممکن است ایجاد شود که البته گزارش در این مورد بسیار کم بوده است. 

هزینه پرولوتراپی مفاصل

همانطور که می دانید هزینه ها در طی زمان در حال تغییر می باشند اما شما قادر هستید با یک تماس با کلینیک تخصصی آوامهر از قیمت پرولوتراپی مطلع شوید. بهرحال قیمت این روش درمانی و زمان آن نسبت به سایر روش ها کمتر است و می تواند به نسبت زمان و نتیجه یک هزینه مناسب به شمار رود‌.

در انتها

پرولوتراپی یک روش تزریقی در فیزیوتراپی است که در جهت رفع درد های مزمن کمر، گردن، شانه، زانو استفاده می شود و برای درمان یک گزینه عالی محسوب می شود. عوارض آن مقطعی و کم است و به همین علت می توان به عنوان یک درمان عالی آن را انتخاب نمود. فیزیوتراپیست به طور حرفه ای مایع پرولوتراپی مفاصل را تزریق می کند و پس مدت کوتاهی و در صورت تداوم در درمان به راحتی می توان نتایج مثبت آن را مشاهده نمود‌. 

 

درمان مناسب برای ترمیم رباط و درد مفاصل است.
هزینه آن نسبت به نتیجه آن به صرفه است.
دردی ندارد و در مدت زمان نیم ساعت پایان می یابد.
Call Now Buttonاکنون تماس بگیرید