• فرمانیه، چهارراه فرمانیه، جنب برج آسمان، ساختمان پزشکان آسمان فرمانیه، طبقه 4، واحد 15
  • 02126118926 - 09056860100

آرتروز زانو

آرتروز زانو

ابتلا به آرتروز زانو گاهی مانند یک شمشیر دو لبه به نظر خواهد رسید. کار بیش از حد با زانوها می تواند سلامت مفصل و  زانو را بدتر کند، اما اگر کمتر زانوها را حرکت دهید، ضعیف تر می شوند. شما باید تعادل حرکت مفاصل زانو را پیدا کنید تا قوی و سالم باقی بمانند. فیزیوتراپی به شما در انجام این کار کمک می کند.

آرتروز ، عضلات اطراف زانو را ضعیف می کند و مفاصل زانو سفت می شوند. انجام این کار روزمرگی های شما مانند راه رفتن یا بلند شدن در رختخواب را دشوار می کند.

فیزیوتراپی موجب کاهش درد، تورم و سفتی آرتروز می شود و به بهبود عملکرد مفصل زانو کمک می کند. همچنین راه رفتن، خم شدن، زانو زدن، چمباتمه زدن و نشستن برای شما را آسان تر می نماید.

در واقع، مطالعه ای که در سال 2000 انجام شد، نشان می دهد که ترکیبی فیزیوتراپی دستی و ورزش تحت نظارت پزشک، مزایای زیادی برای بیماران مبتلا به آرتروز دارد و ممکن است نیاز به جراحی را به تاخیر بیاندازد یا حتی از آن جلوگیری کند.

فیزیوتراپی موجب کاهش درد، تورم و سفتی آرتروز زانو شده و به بهبود عملکرد مفصل کمک می کند. همچنین راه رفتن، خم شدن، زانو زدن، چمباتمه زدن و نشستن آسان تر می شود.

دو نوع اصلی فیزیوتراپی و درمان های غیرفعال و فعال وجود دارد. می‌توان به کنترل‌ OA زانو کمک کنند. با درمان های غیرفعال، فیزیوتراپیست اکثر کارها را انجام می دهد. اما با درمان های فعال، کارها و تمرینات در خانه انجام می شود.

درمان های غیرفعال متداول برای استئوآرتریت زانو

سرما درمانی: با کاهش گردش خون، سرما درمانی می تواند به کاهش تورم کمک کند. به عنوان مثال، فیزیوتراپیست ممکن است یک کمپرس سرد روی مفصل زانو شما قرار دهد.

گرما درمانی: گرما درمانی جریان خون را کاهش داده و سفتی مفاصل زانو و عضلات اطراف زانو را افزایش می دهد. به عنوان مثال، فیزیوتراپیست می تواند یک پد گرم کننده را روی مفصل زانو قرار دهد تا گردش خون را بهبود ببخشد.

آب درمانی: گاهی آب درمانی نیز برای کاهش علائم آرتروز زانو کمک کننده می باشد. آب درمانی چندین مزیت دارد. مثلاً، می توانید تمرینات ملایم را در آب انجام دهید که باعث تشدید مفاصل شما نمی شود. همچنین، ماندن در آب گرم موجب تسهیل حرکت و همچنین مقابله با درد و سایر علائم OA زانو می شود.

درمان‌های فعال رایج برای استئوآرتریت زانو

تمرینات تقویتی: فیزیوتراپ با تمرینات خاص می تواند در خانه عضلات فرد را تقویت کند. تمرین عضلات پا می تواند به قوی شدن مفاصل زانو کمک نماید. تقویت این عضلات به تنهایی می تواند موجب کاهش درد آرتروز زانو شود.

تمرینات انعطاف پذیری: از آنجا که درمانOA زانو ، با تمرینات انعطاف پذیری بسیار مهم قابل رفع هستند. اما انجام منظم آنها می تواند به افزایش دامنه حرکتی، انعطاف پذیری و بازگرداندن عملکرد طبیعی مفصل زانو کمک کند.

هر دو نوع تمرینات تقویتی و انعطاف پذیری مهم هستند زیرا می توانند به رفع فشار در زانو کمک کنند.

فیزیوتراپیست یک برنامه فیزیوتراپی ایجاد می‌کند که ممکن است ترکیبی از درمان‌های غیرفعال و فعال برای آرتروز را شامل شود.

در مورد شروع یک برنامه فیزیوتراپی برای درمان آرتروز زانو با پزشک صحبت کنید تا فعالیت های روزانه را افزایش دهید. هرچه زودتر استئوآرتریت زانو را درمان کنید، چرا که در دراز مدت وضعیت بهتری خواهید داشت.

آیا فیزیوتراپی به آرتروز زانو کمک می کند؟

آرتروز یک بیماری جدی است که با افزایش سن بدتر می شود. آرتروز یک یا چند مفصل است. علائم رایج شامل درد، تورم و سفتی است. هر موضوعی در بدن ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد، اما زانو شایع ترین موضوع است. آرتروز زانو ممکن است دردناک باشد و با انجام فعالیت های عادی مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله برای فرد مشکل ایجاد کند.

این وضعیت در برخی افراد شدید است. اما آیا فیزیوتراپی به آرتروز  کمک می کند؟ هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد، اما درمان هایی مانند فیزیوتراپی به مدیریت درد، کاهش تورم و سفتی و بهبود عملکرد زانو کمک می کند.

آرتروز زانو چیست؟

آرتروز وضعیتی است که باعث درد، تورم و سفتی در مفاصل می شود. این بیماری می تواند مفاصل بزرگ بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

به همین دلیل در زانوها شایع تر است. اگر آرتروز پیشرفت کند و شدیدتر شود، خطراتی را به همراه خواهد داشت.

انواع آرتروز زانو

انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد، اما موارد زیر رایج ترین هستند:

آرتروز

استئوآرتریت نوع شایع آرتروز است که زانو را درگیر می کند. این امر به دلیل ساییدگی و پارگی که موجب تحلیل غضروف در زانو می شود رخ می دهد. این عارضه معمولاً افراد بالای 50 سال را درگیر می‌کند، اما می‌توانند افراد جوان را هم درگیر کند.

غضروف یک بافت همبند است که مثل بالشتک بین استخوان های مفاصل عمل می کند. استئوآرتریت غضروف زانو را از بین می برد. این امر باعث فرسودگی غضروف شده و فضای بسیار کم بین استخوان ها باقی می گذارد. زمانی که استخوان ها نزدیک هم می شوند، بسیار دردناک خواهند بود. استئوآرتریت می تواند آسیب بیشتری هم ایجاد کند.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید بیماری مزمن است که مفاصل زانو را درگیر می کند. وضعیتی متقارن به این معنی که هر دو طرف تحت تأثیر قرار می گیرند. در این حالت، غشای سینوویال زانو را می پوشاند و شروع به متورم شدن می کنند. این امر می تواند باعث درد و سفتی شود.

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است. بیماری خود ایمنی، سیستم ایمنی به بافت ها حمله کرده و موجب  آسیب آن می شود. بافت های طبیعی مانند غضروف و رباط ها آسیب می بینند.

آرتروز پس از سانحه

آرتروز ممکن است پس از ضربه و آسیب به زانو ایجاد شود. آسیب هایی مانند شکستگی یا پارگی رباط ممکن است به مفاصل آسیب برساند. ساییدگی و پارگی زانو پس از هر آسیبی در نهایت می تواند به آرتروز منجر شود.

علائم

آرتروز می تواند منجر به درد و آسیب در مورد زانو شود. تورم و محدودیت حرکت زانو علائم زیر را دارد:

  • مفصل صاف و متورم
  • مشکل در حرکت زانو
  • درد هنگام بلند شدن یا راه رفتن
  • فعالیت شدید باعث درد می شود
  • زانو ممکن است در حین حرکت قفل یا کلیک کند
  • ضعف در زانو

در آخر

هرچند هیچ درمان قطعی برای آرتروز زانو وجود ندارد. با این حال، فیزیوتراپی می تواند سفتی، تورم و حرکت زانو را به مفصل باز گرداند و نشستن، راه رفتن، خم شدن و سایر فعالیت‌ها را آسان کند.

درمان های فیزیوتراپی فعال و غیرفعال می تواند با آرتروز کمک کند. قبل از اینکه به دنبال درمانی باشید، مهم است که با شروع علائم تحت نظر مراقبت های پزشکی باشید. پزشک با معاینه می تواند وضعیت شما را تشخیص دهد.

فیزیوتراپیست قبل از طراحی برنامه درمانی برای وضعیت شما بررسی های لازم را انجام می دهد. برخی از درمان های فیزیوتراپی که فیزیوتراپیست برای آرتروز زانو انجام میدهد شامل:

درمان آرتروز زانو

تمرینات تقویتی

یک فیزیوتراپیست کمک می کند تا تمریناتی انجام دهید که شما را تقویت می کند. این تمرینات پا می تواند به تقویت مفاصل زانو کمک می کند.

بسته به شرایط و شدت آن، فیزیوتراپیست یک برنامه درمانی می دهد که می توان درمان موثر و غیرفعال برای مقابله با آرتروز انجام داد. قبل از رفتن به فیزیوتراپی حتما با پزشک خود صحبت کنید. فیزیوتراپی برای کاهش علائم آرتروززانو بسیار مفید است. همچنین از آسیب بیشتر به زانوی فرد جلوگیری می کند.

درمان آرتروز زانو در کلینیک درد آنا آوامهر با امکانات کامل و شیوه های مدرن
Call Now Buttonاکنون تماس بگیرید