• فرمانیه، چهارراه فرمانیه، جنب برج آسمان، ساختمان پزشکان آسمان فرمانیه، طبقه 4، واحد 15
  • 02126118926 - 09056860100

نوار عصب و عضله

نوار عصب و عضله

برای تشخیص مشکلات عصب و عضله نیاز به نوار عصب و عضله است تا بتوان مشکلات عصبی موجود در بدن را تشخیص داد. در واقع بدن از مولدهای زیادی تشکیل شده است که پیام های عصبی مربوط به درد، حرکت و آسیبات دیگر را از طریق این مولدها منتقل می کند‌. در صورت وجود درد و مشکلات عصبی دیگر، این سیستم دچار اختلال می شود و حرکت در آن به کندی انجام میشود‌. به همین طریق است که می توان با یک تست ساده، از نوار عصب و عضله استفاده نمود و پی به مشکلات برد. در ادامه به نوار عصب و عضله به طور مفصل خواهیم پرداخت و کاربرد نوار عصب و نوار عضله را جداگانه بررسی خواهیم کرد. پس در ادامه کلینیک دکتر آوامهر همراه باشید.

نوار عصب و عضله چیست؟ 

تست سرعت هدایت عصبی که با نام NVC شناخته میشود همان نوار عصبی است که در واقع عملکرد آن به این صورت است که طی یک فرایند پیچیده، سرعت انتقال پیام های عصبی که به صورت جریان الکتریکی است را در اندام های داخلی بدن محاسبه می کند. 

در واقع این نوار به تشخیص مشکلات رشته های عصبی، غلاف میلین عصب، تخریب های به وجود آمده عصبی و بیماری های عصبی کمک می نماید. 

نوار عضله که با نام الکترومیوگراف شناخته میشود برای شناسایی ناهنجاری های موجود در عضله استفاده می شود و کارکرد آن به این شکل است که از اعصاب درون هر ماهیچه یا اطراف هر ماهیچه پیام های الکتریکی برای حرکت عضلات ارسال می شوند. هر الکترومیوگراف حرکت و فعالیت ماهیچه ها و یا پاسخ آنها در برابر هر تحریک اعصاب را ثبت می کنند. معمولا این تست در دو حالت استراحت و فعالیت گرفته میشود و پس از ثبت توسط برنامه مخصوص به نمودار و اعداد تبدیل می شود و بر حسب اطلاعاتی که از اعداد و نمودار ها به دست می آید، جراحان و متخصصین می توانند این نوار را تفسیر کنند. 

 چرا نوار عضله باید انجام بدهید؟ 

این نوار را معمولا پزشک متخصص در صورت داشتن علائم در گردن، کمر، دست و پاها تجویز می کند. به طور کلی علائم می توانند شامل موارد زیر باشند. 

گزگز دست و پاها و یا سایر اعضا از عمده ترین دلایل تجویز این تست می باشد. 

همچنین احتمال دارد بیمار در اندام و ماهیچه های خود احساس ضعف کند. 

ایجاد درد در ماهیچه ها و عضلات هم می تواند نیاز به بررسی داشته باشد. 

همچنین ممکن است در برخی اندام درد زیادی مشاهده شود که نیاز به تشخیص داشته باشد. 

آیا نوار عصب و عضله درد دارد؟

این نوار درد زیادی ندارد اما باز هم با توجه به آستانه تحمل افراد، می تواند کمی درد داشته باشد یا درد بسیاری داشته باشد. استفاده از لیدوکائین تاثیری چندانی در کاهش درد ندارد و فرد باید درد را تحمل کند. در صورت عدم تحمل درد نوار به طور کامل انجام نمی شود و در نتیجه نتایج آن نیز به درستی قابل تفسیر نخواهند بود و پزشک به اجبار باید از همان نوار استفاده کند. البته در کودکان پزشک می تواند از مسکن برای کاهش درد و آرامش بخشی کودک بهره ببرد. 

عوارض تست 

عموما عوارضی برای این تست دیده نشده است و تنها عوارض آن می تواند مربوط به محل سوراخ شدن با سوزن و یا عفونت اندک در همان قسمت باشد که بسیار نادر است و کمتر مشاهده شده است. با این تفاسیر شما می توانید با اطمینان از بی خطر بودن آن اقدام به انجام آن کنید و از نتایج آن برای تشخیص مشکل خود بهره ببرید. 

نوار عصب و عضله را در کجا انجام دهیم؟ 

مراکز زیادی برای این کار وجود دارند. پزشکان می توانند  خود در مطب این نوار را انجام دهند. اما در کلینیک تخصصی دکتر آنا آوامهر نیز تست نوار عصب و عضله انجام می شود و شما می توانید با شماره های موجود تماس حاصل نمایید و نوبت رزرو نمایید و در زمانی کوتاه بهترین خدمات را دریافت کنید. انجام انواع فیزیوتراپی، تست نوار عضله، فیزیوتراپی پوکی استخوان و … در این مرکز انجام می شود که تنها با یک تماس شما می توانید نوبت خود را رزرو کنید و در صورت لزوم درخواست مشاوره داشته باشید. 

اقدامات قبل از تست 

به طور کلی نیاز به اقدامات خاصی نمی باشد اما به طور کلی فرد نباید ناشتا باسد و حتما باید قبل از تست محل مورد نظر انجام تست پاکیزه باشد و عاری از موهای زائد باشد. همچنین لباس مناسب بپوشید تا به راحتی بتوان به بدن دسترسی داشت. همچنین قسمت مورد نظر باید عاری از مواد آرایشی و یا وسایل دیگر که مانع از انجام درست تست هستند باشد. 

زمان انجام تست چقدر است؟

زمان تست ممکن است بین ۲۰ تا دو ساعت به طول انجامد اما ممکن است این تایم برای موارد خاص افزایش پیدا کند و حتی ممکن است نیاز به انجام مجدد تست باشد. عموما تست کمتر از یک ساعت خواهد بود اما همانطور که گفتیم با توجه به نسخه پزشک متخصص این زمان قابل تغییر است. 

بعد از انجام تست هم به راحتی می توان به کارهای روزانه رسیدگی کرد و مشکلی برای فرد پیش نخواهد آمد‌ 

هزینه نوار عصب و عضله

این نوار برای قسمت های مختلف و اندام های مختلف لستفاده میشود. به همین دلیل قیمت نوار عصب و عضله متفاوت است و ابتدا باید نسخه به متخصص ارجاع داده شود و سپس با توجه به نرخ روز، هزینه برآورد می شود. برای این امر می توانید با شماره های موجود تماس حاصل نمایید. 

نوار عصب و عضله درد زیادی ندارد و پس از انجام می توان بلافاصله به زندگی روزمره بازگشت.
این تست برای پی بردن به مشکلات عصبی در عضلات و ماهیچه ها و سایر اندام ها غیر نخاعی کاربرد دارد.
در صورت درد، گزگز دست و پا و احساس ضعف، دکتر تست عصب و عضله را تجویز می نماید.
Call Now Buttonاکنون تماس بگیرید