• فرمانیه، چهارراه فرمانیه، جنب برج آسمان، ساختمان پزشکان آسمان فرمانیه، طبقه 4، واحد 15
  • 02126118926 - 09056860100

گزگز و بی حسی دست

گزگز و بی حسی دست

آیا از احساس سوزن سوزن در دست های خود رنج می برید؟ نمی دانید چه کنید تا این احساس گزگز و بی حسی را درمان نمایید؟ شما می توانید برای برطرف نمودن مشکل خود به سراغ پزشک یا فیزیوتراپ رفته و درمان گزگز و بی حسی دستان خود را شروع کنید تا خدایی ناکرده به مشکل جدی تری تبدیل نگردد.

فیزیوتراپی می تواند به بهبود گزگز و بی حسی دست کمک شایانی کند. «سوزن سوزن» شدن برای توصیف از دست دادن حس، به طور معمول در دست‌ ها و پاها اتفاق می افتد. گاهی اوقات به صورت عامیانه به عنوان «خوابیدن» در قسمت خاصی از بدن توصیف می‌شود. دلایل مختلفی وجود دارد که با سوزن سوزن مواجه می شویم، شایع ترین آنها گیر افتادن اعصاب یا کاهش گردش خون است. برخی از بیماری های مزمن هم می توانند این حس را ایجاد کنند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

چه چیزی باعث گزگز و بی حسی می شود؟

تحت تأثیر رفتار ما اعصاب “اعصاب به دام افتاده” فشرده می شوند یا با فشرده سازی بر ساختار سیستم عصبی اضافه می گردند. التهاب بافت پاسخ حادی به بدن می دهد و موجب آسیب می شود. هنگامی که بافت و ساختارهای اطراف عصب ملتهب می شوند، فشار اضافه باعث سوزن سوزن می شود. عصب به دام افتاده به کاهش توانایی اعصاب تاثیر می گذارد و حرکت آزادانه در فضا تحت تاثیر قرار می گیرد. فیزیوتراپ می تواند به کاهش التهاب کمک کند و بر بازیابی و آزادی حرکت ساختار عصبی کمک نماید.

کاهش گردش خون یکی دیگر از دلایل احتمالی احساس سوزن سوزن شدن است. سندرم خروجی قفسه سینه، عدم تعادل عضلانی و سفتی در سراسر عضلات وضعیتی، همگی منجر به کاهش گردش خون می شود.

همانطور که از التهاب بافت می تواند به اعصاب فشار وارد کند و باعث درد شود، کاهش خون رسانی به اعصاب نیز می تواند باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن گردد. اگر چه از دست دادن گردش خون منجر به احساس سوزن سوزن می شود، اما اغلب نشانه مشکلی بزرگتر خواهد بود.

گزگز و بی حسی دست و فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست کلینیک آنا آوامهر می تواند در تعیین علت اصلی کاهش گردش خون به شما کمک کند و ما می توانیم استراتژی هایی برای کمک به رفع بی حسی و سوزن سوزن و بازگرداندن گردش خون میشود را به شما عزیزان ارائه دهیم. با ما تماس بگیرید و از مشاوره ما بهره مند شوید و جهت رزرو نوبت اقدام نمایید. 

در نهایت، بیماری های مزمن مانند دیابت می تواند علائم عروقی و عصبی داشته باشد. تیم فیزیوتراپی علاوه بر استراتژی‌ های درمانی برای مدیریت علائم، آموزش مناسب در مورد شرایط مزمن را نیز می دهد.

یک فیزیوتراپیست همچنین با سایر متخصصان سلامت همکاری خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که شما بهترین مراقبت را دریافت می کنید.

بیماران تشویق می شوند تا در برنامه درمانی خود مشارکت فعال داشته باشند. فیزیوتراپی در ورزش و فیزیوتراپی برای بهبود سلامت و کمک به شما در انجام فعالیت های منظم طراحی شده کمک خواهد نمود.

شما ممکن است تجربه سوزن سوزن شدن پا و دست و همچنین عارضه به خواب رفتن را داشته باشید. این تجربه بیشتر زمانی اتفاق میافتد که با فشار طولانی، خون رسانی به بخشی از بدن قطع شود. اگر برای مدت طولانی روی این اعضا بخوابید بی حسی و گزگز احساس خواهید کرد. این بی حسی و سوزن سوزن کاملاً طبیعی است و در چند دقیقه از بین خواهد رفت، اما اگر به طور تصادفی متوجه شوید، دلیل آن یک بیماری است. بهتر است به پزشک متخصص مراجعه و علت این عارضه را جویا شوید. اما خوب برخی از علل با کمک فیزیوتراپیست قابل درمان خواهد بود.

علل سوزن سوزن شدن دست

چند دلیل برای حس سوزن سوزن شدن و بی حسی در دست ها و انگشتان وجود دارد. شایع ترین علت سندرم تونل کارپال است. نوعی فشار عصبی که موجب حرکت مکرر در یک موقعیت غیر طبیعی می شود و فشار غیر طبیعی به دست شما وارد می کند و پارگی میکروسکوپی اتفاق می افتد.

این پارگی ها در رباط‌ ها ایجاد شده و بعدها متورم گردیده و باعث فشردگی عصبی می‌شوند. عصبی که از دست و ساعد ما عبور می کنند می تواند در هنگام تصادف یا افتادن باعث بی حسی شوند. تغيير جایگاه، تغذيه با الكل، گردش خون كم و … از عللی هستند که وجود دارند.

درمان از طریق فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به شدت به درمان علت کمک می کند. اگر بي حسي ناشي از يك بيماري باشد، این روش می تواند آن را تسکين دهد.

تمرینات فیزیوتراپی

تمرینات سر خوردن عصب به طور خاص در درمان بی حسی و سوزن سوزن شدن دست ها استفاده می شود. با گردش خون و حرکت اعصاب از آسیب مانع می کند.

توالی سر خوردن عصبی

اولین موقعیت این است که با انگشت شست خود در خارج، یک مشت شل بسازید و انگشتان خود را تا کرده و بپوشانید. این کار باعث افزایش خون رسانی و کاهش تنش می شود. حالت دوم شامل باز کردن مشت با تمام انگشتان و مستقیم به سمت بالا است تا اشاره به سقف شود. سپس آرام کف دست را تا جای ممکن به سمت عقب حرکت دهید.

چند لحظه بمانید، سپس انگشت شست را از دست دور کنید در این حالت دست را بیش از حد کشیده نگه دارید.

این روش چهارم است. آن را برای چند ثانیه بدون ناراحتی نگه دارید. اکنون، موقعیت دست خود را با دراز تر کردن تغییر دهید به طوری که کف دست رو به سقف باشد. به این حالت سوپینیشن می گویند که باعث کشش جزئی در امتداد مچ دست است. برای آخرین موقعیت، باید با دست دیگر به انگشت شست فشار وارد کنید و آن را به سمت پایین بکشید. این کار را می توان ۳ تا ۵ بار در یک مجموعه تکرار کرد.

ماساژ

پارستزی می تواند به دلیل مشکلات گردش خون باشد. بنابراین یک درمان برای احیای جریان خون برای دستان شما مفید است. چون جریان خون را از طریق حرکت خارجی سیستم گردش و مایعات لنفاوی بهبود می بخشد.

اطمینان حاصل کنید که انجام این تمرینات تحت نظارت یک درمانگر حرفه ای باشد تا درمان خود را بهتر انجام دهید.

در آخر

بی حسی دست و سوزن سوزن می تواند برای ما ناگوار و درناک باشد، راه های مختلفی برای درمان وجود دارد که می توان این عارضه را رفع نمود. شما می توانید با کمک فیزیوتراپ سوزن سوزن و بی حسی دست و پای خود را به طور کامل رفع نمایید.

گزگز دست و پا همیشه نشانه یک بیماری نیست اما در صورت تداوم باید به پزشک مراجعه نمود.
تمرینات ارائه شده توسط یک فیزیوتراپ می تواند در رفع گز گز کمک بسزایی کند.
Call Now Buttonاکنون تماس بگیرید